Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Гърция са стратегическа ос на стабилност за Балканите

Снимка: БГНЕС

Отличните отношения на най-високо политическо ниво помогнаха България и Гърция да се превърнат в стратегическа ос на стабилност на Балканите. Тя допринася за устойчивото развитие и просперитета на целия регион. Двете държави трябва да извлекат икономическия максимум от стратегическото си партньорство, призова президентът Румен Радев след като посети 87-ото издание на Международния Солунски панаир.

Радев и гръцкият президент Катерина Сакеларопулу разгледаха българския павилион, в който са представени около 60 български компании в сферата на високите технологии и иновациите, енергетиката, машиностроенето и транспорта, туризма и производството на храни. Държавният глава посочи, че участието на България като почетна страна-участник в престижния международен панаир е голямо признание за нарасналия икономически и научен потенциал на страната.

Президентът Радев изтъкна стратегическата важност да започне изграждането на мултимодалния транспортен коридор между Егейско и Черно море и неговото удължаване до румънското пристанище Констанца.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Иванов

Ще проверяват за финансови нарушения Агенцията за бежанците

Новият председател на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов поиска от Министерския съвет да бъде извършена проверка в повереното му ведомство. Одитът трябва да установи дали има нарушения при разходването на средства от агенцията,..

публикувано на 01.07.25 в 18:58
Гледка към село Очин дол

В средата на седмицата – жарки температури до 35°

В сряда , 2 юли, минималните температури ще са от 16 до 19°, в София – 18°. През деня ще е слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони, но само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд...

публикувано на 01.07.25 в 18:05

Сдружение пита защо Европарламента се занимава с македонския език и идентичност

В становищата на Еврокомисията от 2023 и 2024 г. за напредъка на Северна Македония липсват формулировки, отнасящи се до "македонска идентичност" и "македонски език". Питаме, какво налага включването на тези категории в доклада на Европарламента от..

публикувано на 01.07.25 в 12:05