Създаването и характерът на Охридската архиепископия са били в центъра на дискусиите в Смесената българо-македонска историческа комисия на последното двудневно заседание, което се проведе в Скопие. Участниците в Комисията продължително са дискустирали българските препоръки към македонските учебници по история в средните класове, в които се учи Средновековие.
"За пореден път не беше намерено съгласие и общ език. Дискусиите продължават", заяви пред БГНЕС доц. Наум Кайчев, зам.-съпредседател на Комисията. Българският учен подчерта, че те се придържат към автентичните документи и исторически свидетелства "така, както е фиксирано в Договора за приятелство и добросъседство и така, както повелява нашата чест на историци".
Следващата среща ще бъде в средата на октомври в София.
Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща със..
Военният научноизследователски кораб НИК 421 "Св. св. Кирил и Методий" се звърна след успешна трета мисия до Антарктида. Корабът акостира на Морската гара във Варна и беше посрещнат с военен ритуал. Корабът е изминал 19 725 мили за 155..
Последните дискусии в Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония бяха напълно безплодни поради позицията на колегите от Скопие. По същество нямаше продуктивна атмосфера. Македонските колегиотказаха обсъждане на съвместни..
В "България днес" на 16 април слушайте: 02:18 Актуално от България и сънародниците по света 07:43..
В брой 47 на предаването слушайте: Западно- и средноевропейският митрополит Антоний за работата сред българските общности зад граница и..
Млади изследователи постигнаха впечатляващо научно откритие в областта на клетъчната биология. Български екип публикува научна статия, в която проследява..