Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илияна Йотова в Тирана:

България подкрепя европейското членство на Албания

Илияна Йотова и Байрам Бегай
Снимка: БГНЕС

България застава зад европейското бъдеще на Република Албания, защото е важен фактор за сигурността и стабилността не само на региона, но и на цяла Европа. Това послание отправи вицепрезидентът Илияна Йотова на срещите си в Тирана с президента Байрам Бегай, с вицепремиера Белинда Балуку, с председателя на парламента Линдита Никола и с вътрешния министър Таулант Бала. Тя изтъкна, че европейското членство ще създаде много възможности за бъдещето на двата народа.

Продължава посещението на Илияна Йотова в Албания

Фокус в разговорите на Илияна Йотова беше и предстоящото преброяване на населението в Албания. Вицепрезидентът получи уверенията на местните власти, че то ще се проведе според най-високите европейски стандарти – със спазване на правата на всички етнически общности, включително българската.

По време на срещите бяха обсъдени също възможностите за разширяване на търговския обмен, за осъществяване на редица инфраструктурни проекти, сред които с приоритет завършването на Коридор номер 8.

В областта на културата Илияна Йотова постави въпроса за създаването на национални културни центрове в София и Тирана.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Облачно време с температури до 15 градуса във вторник

Във вторник, 15 април, над страната ще преобладава облачно време и на места в Западна България ще превалява. Ще духа слаб изток-югоизточен вятър, в Източна България – умерен. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в София – около 7°, а..

публикувано на 14.04.25 в 18:15

Tараклийският университет вече официално е поделение на Русенския

Тараклийският държавен университет "Григорий Цамблак" в молдовския град Тараклия официално стана поделение на Русенския университет "Ангел Кънчев", съобщиха от българския ВУЗ. Така се финализира дългогодишен процес за осигуряване на българско..

публикувано на 14.04.25 в 15:53

Национален протест на работещите в градския транспорт за по-високи заплати

Работещи в градския транспорт в София, Варна и Русе излязоха на национален протест в столицата под надслов “Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!”, организиран от най-големите синдикати. Демонстрантите..

публикувано на 14.04.25 в 09:20