Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готвят посещение на премиера в Австрия по темата Шенген

Украйна оценява, че решението на България да не удължи забраната за внос на украински селскостопански продукти не е било леко, коментира външният министър Мария Габриел в кулоарите на Срещата на ООН в Ню Йорк. "Но точно защото изразяваш солидарност в този момент на трудност и имаш силата да вземеш такива решения, това се оценява", каза Габриел, която преди това проведе срещи с президентите на Украйна и Румъния Володимир Зеленски и Клаус Йоханис и с председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Тя е приветствала решението на България и Румъния да не продължават забраната.

Външният министър заяви, че заради ветото на Виена срещу приемането на България в Шенгенското пространство е планирано посещение на българския премиер в Астрия. "Но аз смятам, че когато отиваш на посещение, отиваш когато си близо до резултат. Ние преди това искаме да си свършим работата", поясни Габриел.

Вицепремиерът и външен министър подписа за България Споразумението към Конвенцията на ООН по морско право за съхранение и устойчиво използване на морското биологично разнообразие в зоните на Свободния океан отвъд национална юрисдикция.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

На 18 май румънците ще гласуват отново за президент Джордже Симион и Никушор Дан са двамата кандидати, които ще се изправят един срещу друг на балотажа на президентските избори в Румъния на 18-и май. Симион, който е кандидат на..

публикувано на 09.05.25 в 09:50
Папа Лъв XIV

България приветства новоизбрания папа Лъв XIV

"Поздравления за новия папа Лъв XIV! Нека работи с мъдрост и всеотдайност за по-мирен свят и диалог между всички", написа премиерът Росен Желязков в "Х" по повод избирането на новия глава на Ватикана и римокатолическата общност в света...

публикувано на 09.05.25 в 09:32

Финалът на конкурса FameLab България 2025 – част от Софийския фестивал на науката

Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е създаден през 2005 г. от най-големия и престижен фестивал за наука – този в Челтнъм, Великобритания...

публикувано на 09.05.25 в 08:20