Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общ отговор на предизвикателствата и ползи за гражданите на двете страни ще целят двустранните отношения между България и САЩ

Външният министър Мария Габриел се срещна с държавния секретар на САЩ

Снимка: БГНЕС

Във Вашингтон вицепремиерът и външен министър Мария Габриел разговаря с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен. Срещата е в рамките на втората сесия на стратегическия диалог между България и САЩ. „Подкрепа, координация и общ отговор на предизвикателствата“- това са посланията от срещата ми сдържавния секретар на САЩ Антъни Блинкен. Благодаря за сърдечното посрещане като вицепремиер на България. Страната ни е стратегически партньор, значим съюзник и приятел“, коментира Габриел.

"Подписването на Меморандума между България и САЩ за противодействие на чуждестранното манипулиране на информация е от ключово значение в среда на засилващи се хибридни атаки и дезинформация“, подчерта вицепремиерът. „В конструктивен и добронамерен дух, в рамките на стратегическия диалог, набелязахме общи подходи към глобални и регионални проблеми. Имаме и конкретни намерения за разширяване на сътрудничеството в областта на икономиката, иновациите и енергетиката. Ще работим заедно и за защита на демокрацията и укрепване на върховенството на закона. Двустранните отношения ще целят ползи за гражданите и на двете страни“, обобщи Габриел. 

Още за визитата на Мария Габриел в САЩ:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 15 юли 2025 г.

В "България днес" на 15 юли слушайте: 05:32 Актуално от страната и българите зад граница 11:44 За..

публикувано на 15.07.25 в 19:00

В средата на седмицата ще е топло с локални валежи

В сряда минималните температури ще са от 18 до 22°. В София ще е 18°. През деня ще е предимно слънчево, с временни заоблачавания. След обяд над планинските масиви и Източна България ще се развива купеста облачност и ще превали. В Лудогорието..

публикувано на 15.07.25 в 18:30

Румънски кораб, проучващ чистотата на Дунав, акостира край Русе

Корабът REXDAN, който извършва мащабно изследване на конфигурацията и динамиката на река Дунав – от Черно море до Виена, акостира край Русе. Плавателният съд е собственост на Университета "Долен Дунав" в румънския град Галац. Българският..

публикувано на 15.07.25 в 17:36