Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регионите ще се нуждаят от работници и след закриването на въгледобива

Пети ден продължават протестите на миньори и енергетици

Снимка: БГНЕС

Основният проблем е не дали хората ще си запазят работните места, защото те работа ще си намерят, а дали могат да бъдат задържани в региона с въглищни централи и той да продължи да се развива. Ако те напуснат региона, ще има голям недостиг на хора за индустриалното развитие, което предстои, каза пред БНТ министърът на екологията Юлиян Попов. Той уточни, че не е вярно, че ЕС дава пари за затварянето на централите. Средствата са за справяне с последствията от спирането им да работят. По думите му, това е необратим процес, който в България е забавен страшно много.

Пети ден миньори и енергетици блокират възлови пътни артерии в страната в знак на протест спрямо плановете за развитие на въгледобивните райони, внесени за оценка в ЕС.

„Няма как да искаме нещо, което няма как да се изпълни. Ние нямаме желание за битки, борби и конфронтация. Имаме нужда да работим устойчиво, хората да упражняват труда си, да получават добри възнаграждения“, коментира пред БНР исканията на протестиращите миньори и енергетици Александър Загоров, секретар на синдиката "Подкрепа". "Този преход не може да бъде толкова интензивен и съсипващ. Той не може да ни разгроми като общество и територия", добави Загоров. 









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Газопроводът "Балкански поток“ няма да е обект на санкции от САЩ

Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..

публикувано на 16.02.25 в 09:12

Журналистът Тодор Токин и спомените му от живота в Радио България

В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..

публикувано на 16.02.25 в 08:15
Кирил Вълчев

БТА представя уникален шрифт по повод годишнината си

На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..

публикувано на 16.02.25 в 07:30