22-ма учени от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Българската академия на науките и други български висши училища са сред водещите 2% най-добри учени в света за 2023 г. – сочи годишно проучване, което групира изследователите в 22 области и 176 подобласти. Подредбата е въз основа на комплексен анализ за брой цитирания (H-индекс), съавторство (Hm-индекс), цитати на статии в различни позиции на авторство и др.
Българските изследователи са в класацията в съревнование с милиони свои колеги от цял свят. От Софийския университет акад. Николай В. Витанов по обща физика е на 193-то място, проф. Иван Христов в оптоелектрониката е на 317 място. Доц. Мича Каравастева е на 405 място в Минно дело и Металургия, акад. Николай Денков на 678 място в Химична физика. Проф. Люк ван Гоол от INSAIT е на 254 място в Изкуствен интелект. Пълната класация вижте ТУК .
Наблюдава се трайна тенденция за завръщане на българи от чужбина, стана ясно на форума “Европа е с мен”, организиран от Управляващия орган на Програма “Развитие на човешките ресурси“ на Министерството на труда и социалнат олитика. Решението се..
Няма демокрация и свобода без свобода на словото и плурализъм. Това заяви президентът Румен Радев при откриването в София на Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии. Българското национално радио за първи път е..
Българското национално радио за първи път е домакин на Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии (Public Broadcasters International).В конференцията участват ръководители и представители на обществени радиа и..
Международна научна конференция “Българите в Северното Причерноморие” ще се проведе в София на 27 и 28 октомври 2025 г. в Института за етнология и..
Ще се направи всичко възможно да няма ощетени слоеве от населението – това увери социалният министър Борислав Гуцанов във връзка с подготовката на..