Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антарктиците ни ще изпробват нови възможности за научни изследвания на предстоящата си мисия 

Снимка: БГНЕС

ANTARSUP-23 е името на втората експедиция на българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” заради основната му мисия да подпомага научните изследвания на континента.  

По време на Antarctic Suport учените ще работят по десет научни проекта, ще изпробват нови възможности за научни изследвания с помощта на доставени на борда на плавателния съд микроскопи и уреди за вземане на океаноложки проби и ще продължат строителството на нов научен лабораторен блок в българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън.  

Командирът на българската антарктическа база „Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън Камен Недков.
Плаването до Антарктида и престоят на кораба в района на базата ни ще продължи около пет месеца – от началото на ноември т.г. до началото на април 2024 г., съобщи командирът на “Св. св. Кирил и Методий” капитан Николай Данаилов. Той призова българските учени да имат по-смели проекти, защото благодарение на научноизследователския кораб страната ни вече не е само “островна държава” на Антарктида. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Слънчев приятен януарски понеделник

През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 5°. В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

Арменците в България празнуват Бъдни вечер

Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..

публикувано на 05.01.25 в 11:27
Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44