ANTARSUP-23 е името на втората експедиция на българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” заради основната му мисия да подпомага научните изследвания на континента.
По време на Antarctic Suport учените ще работят по десет научни проекта, ще изпробват нови възможности за научни изследвания с помощта на доставени на борда на плавателния съд микроскопи и уреди за вземане на океаноложки проби и ще продължат строителството на нов научен лабораторен блок в българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън.
Плаването до Антарктида и престоят на кораба в района на базата ни ще продължи около пет месеца – от началото на ноември т.г. до началото на април 2024 г., съобщи командирът на “Св. св. Кирил и Методий” капитан Николай Данаилов. Той призова българските учени да имат по-смели проекти, защото благодарение на научноизследователския кораб страната ни вече не е само “островна държава” на Антарктида.
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в Армения – журналистката Цветана Паскалева, а след това се потапяме в традициите, завещани от предците..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...