Историко-географската област Го̀ра в североизточна Албания е населена основно с гора̀ни – българско славяноговорещо население, което изповядва исляма. В т.нар. наречената Кукъска Гора те са разпръснати във високопланинските села Шищевец, Борие, Орешек, Църнолево, Оргоста, Кошарище, Запод, Пакища и Очикле. Условията на живот за хората са сурови и тежки, а най-голям проблем е лошата инфраструктура. От основното шосе до селата се стига по тесни и стръмни черни пътища. В продължение на километри няма асфалтиран път, няма маркировка, няма и предпазни огради. Сградите на повечето училища също са в плачевно състояние и се нуждаят от основна реконструкция.
От около месец община Кукъс, към която принадлежат селата в Гора, има нов кмет - Алберт Халилай. Посланикът на България в Тирана Ивайло Киров беше сред първите дипломати в Албания, срещнали се с него. На нея той получи уверения, че общината ще работи за подобряване на условията на живот на българите от високопланинските села, в тясно сътрудничество с българската държава.
България вече помага за развитието на община Кукъс, като реализира различни проекти. Такъв е този за реконструкцията на детска градина в град Кукъс, протоколът за която беше предаден на кмета от посланика. С български средства е изграден компютърен кабинет в едно от училищата, а предстои подобен проект да се реализира и в друго образователно средище в района.
В подкрепа на добрата воля за решаване на проблемите на българското малцинство в района на Гора е и фактът, че в новата администрация на Кукъс за заместник-кмет е назначен българин от с. Орешек, завършил финанси в Стопанската академия в Свищов и реализиращ себе си в публичната и данъчната администрация на Албания повече от 15 години.
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..