Държавният глава Румен Радев сезира Конституционния съд за разпоредбите от Закона за контрол по прилагането на ограничителните мерки към Русия, с които се налагат "енергийни вноски“ върху вноса на руски природен газ в България, както и върху неговия пренос за Европа през територията на страната ни.
Президентът посочва, че са нарушени редица положения, закрепени в българската Конституция, не е ясна и правната природа на нововъведената "вноска“ и дали тя представлява данък, такса или мито. Засегнати са и принципите за гарантиране на правото на собственост и на свободната стопанска инициатива, а законът е приет в противоречие с правилата за упражняване на законодателна инициатива и с принципа на правовата държава, изтъква още президентът.
Радев подчертава, че държавите-членки на ЕС са в митнически съюз помежду си и е въведена забрана не само за мита между страните в съюза, но и за едностранно налагане на "всички такси с равностоен на мито ефект“. В писмото си президентът припомня, че при отношенията на държавите членки на ЕС с трети страни се прилага Обща митническа тарифа, която се определя от Съвета по предложение на Европейската комисия. Режимът на санкциите на ЕС също не предвижда държавите членки да налагат самостоятелно допълнителни ограничения.

В "България днес" на 24 ноември слушайте: 05:33 - Еврото тревожи българите, но привлича чужденците 17:03 - Актуално за сънародниците по света 22:10 - Банатските българи, палкенският език и книжовната норма – интервю с д-р Светлана Караджова за..
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и Източна България ще има разкъсана средна и висока облачност. Над останалата част от страната облачността..
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството, икономисти и общественици. Събитието беше организирано съвместно от БАН и Китайската медийна група...
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и..
Филмът Made in EU на режисьора Стефан Командарев спечели Голямата награда на публиката на 63-тия филмов фестивал в Хихон в Испания. Лентата триумфира в..
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството,..