Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

14-годишната мецана Диана вече спи своя зимен сън в старозагорския зоопарк

Снимка: starazagora.bg

14-годишната кафява мечка Диана спи от десетина дни своя зимен сън. Тя е един от деветте представители на този вид животни, отглеждани с много обич и грижа в старозагорския зоопарк. Тук живее и една от най-възрастните мечки обитателки на зоопарк в България – 26-годишната Белла. С изключение на Диана обаче всички останали мецани в парка са будни.

"Мечките, които не са родени в природата, пропускат изпадането в хибернация – което наричаме зимен сън. Условията, които са създадени в местообитанието на Диана се доближават максимално до естествения хабитат на кафявата мечка, което благоприятства заспиването ѝ в зимните месеци“, уточнява д-р Ивелина Илиева, ръководител на зоопарка.

От зоопарка публикуваха видео как Диана се готви за своя зимен сън.

Въпреки че през студените месеци те стават по-лениви и по-бавни, не всички мецани в старозагорския парк изпадат в хибернация. Най-вероятно, те не могат да заспят през зимата заради постоянното човешко присъствие и ежедневните грижи, които персоналът полага за тях. През есенните месеци една мечка консумира средно около 20 кг храна на ден. Това огромно количество й е необходимо, за да прекара зимата в бърлогата си на топло. Към момента не е ясно дали Диана ще бъде последвана от нейните посестрими в света на мечите сънища.

Снимки и видео: starazagora.bg, Facebook / Zoo Stara Zagora

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 27 ноември 2025 г.

В "България днес" на 27 ноември слушайте: 01:36 – След напрежение в „триъгълника на властта“ замразиха Бюджет 2026 19:51 – Шареният живот в Ново село на завърналото се у нас сем. Овчарови  34:00 – Художникът Ивайло Каменов и..

публикувано на 27.11.25 в 19:00

Благомир Коцев на свобода срещу парична гаранция от 200 хил. лв.

Окръжният съд във Варна пусна на свобода кметът на града Благомир Коцев срещу парична гаранция от 200 хил. лв. (102 258 евро). Преди съдът да се произнесе, пред сградата се събраха негови привърженици и симпатизанти на “Продължаваме промяната”,..

публикувано на 27.11.25 в 18:22

След напрежение в "триъгълника на властта" замразиха Бюджет 2026

Минути преди в Народното събрание да започне второто – финално, четене на държавния бюджет за 2026 г., лидерът на най-голямата парламентарна сила ГЕРБ-СДС, Бойко Борисов, спря процедурата, връщайки проектозакона за преработка с думите: "докато не се..

публикувано на 27.11.25 в 14:25