По случай Международния ден на биосферните паркове от Министерството на околната среда и водите представят вдъхновяващи кадри от четирите биосферни парка у нас – "Централен Балкан“, “Червената стена“ "Сребърна“ и "Узунбуджак“, с информация за всеки един от тях, съобщи екоминистерството.
Биосферните паркове у нас са обявени по Програмата "Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО и представляват територии, символизиращи хармоничното съжителство между човека и природата. Целта е да се стимулира устойчиво икономическо развитие на регионите, основано на чиста и съхранена природа и на производството на сертифицирани местни продукти. Те са обединяваща платформа, осигуряваща участието на всички заинтересовани страни при управлението и взимането на решения за съответната територия.
Освен територии за строга защита, в биосферните паркове са обособени и "буферни“ и "преходни“ зони, където се поощрява прилагането на устойчиви стопански практики и предимствата от близостта със защитената територия.
Розов пеликан се превърна в истинска атракция за жителите във Варна. Стотици хора го срещат в района на Морската гара в града и бързат да публикуват негови снимки в социалните мрежи. Пеликанът вече е известен там с името Стойчо, а местните рибари..
Днес на Велика събота - последния ден от Страстната седмица, предшестваща Великден, се възпоменава погребението на Иисус Христос и слизането му в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново за нас райските двери. Църковен календар - Велика..
През нощта облачността ще е значителна, на места в западната половина от страната с валежи от дъжд, повече по количество в централните райони. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 9°. В събота облачността ще се задържи..
Пастир на душата, свещеник на всички с открити сърца, съвременен пророк – някои от определенията, с които папа Франциск остава в душите на хората без..
Пъстър великденски празник под надслов “Да запеем, заиграем на Великден, на мегдана” ще се състои днес на открито в Стара Загора. За доброто настроение..
" Дълбоко съм натъжен от кончината на Негово Светейшество – истински приятел на България и световен символ на мира, състраданието и единството ." Това..