Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отиде си културният антрополог Ивайло Дичев

Ивайло Дичев
Снимка: Савина Спасова

Професорът по културна антропология Ивайло Дичев е напуснал този свят, съобщиха в социалните мрежи негови близки.

Роденият през 1955 г. в София Ивайло Дичев беше преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Днес ни напусна проф. Ивайло Дичев, един от най-ярките преподаватели в Специалност Културология и ръководител на Магистърската програма по Културна антропология, за когото образованието беше една от най-важните каузи", написаха колегите му във Фейсбук.

Дичев е известен и със силните си граждански позиция по актуалните за България проблеми. Той беше желан събеседник и в програмите на БНР и коментатор за "Дойче веле". В един от тези коментари под заглавието "Защо градовете в България загиват пред очите ни" той пише следното:

"Големият град е място, където са събрани непознати един за друг хора. Основното, на което трябва да се научат, това е да общуват - да изградят усещането, че имат нещо общо, макар че в голямата си част дори не се познават. В племенните общности или в малкото село това общуване следва ритуални форми, защото обитателите споделят едни и същи вярвания и до голяма степен са роднини. Градът трябва да измисли свои теми на разговор, свои места за срещи, свои правила за среща между непознати хора.

Тази тема у нас обикновено минава под рубриката „култура“. Проблемът е, че си я представяме като спектакъл, който едни елити играят за публиката. Разкопаваме старини - вървете и се любувайте. Изиграваме патриотичен ритуал - благоговейте. Някой се канеше да строи театър в "Люлин“, няма лошо, но публиката отново се мисли като пасивен консуматор и дали този физически по-близък театър ще е по-близък и духовно, остава да видим".

Поклон пред паметта на Ивайло Дичев!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тренировъчен полет на хеликоптерите от ВВС над София, 05.05.2025 г.

Ми-17 и два "Кугъра" ще спуснат националния флаг за парада на 6 май

"Два "Кугъра" ще придружат Ми-17, който ще спусне българския трикольор. Военните паради се правят регулярно, за да се покаже славата на армията и да се направи връзка с миналото, защото армията е стожер и една от основните институции за всяка..

публикувано на 05.05.25 в 14:30

И след 55 години архитектурата на дома на БНР все още привлича интерес от близо и далеч

През настоящата 2025 година емблематичната нова сграда на Българското национално радио на ул. "Драган Цанков" № 4 има юбилей – 55 години от първата ѝ копка. На 17 август 1970 г. е започнал строежът на уникалното по рода си здание, дело на прочутия..

публикувано на 05.05.25 в 10:50

В Скопие скъсаха българския трибагреник от венците пред гроба на Гоце Делчев

В Скопие поругаха българския трикольор. Лентите бяха откъснати от венците, положени пред гроба на българския революционер и борец за свободата на географската област Македония  Гоце Делчев. Посегателството е извършено в двора на манастирчето "Свети Спас"..

публикувано на 05.05.25 в 08:42