България е набрала външен дълг за 2,3 млрд. евро с две емисии на външните пазари със срок на погасяване от 7,5 и 12,5 години, съобщи финансовият министър Асен Василев.
"Емисията беше изключително успешна. Имаше почти 3 пъти повече предлагане отколкото ние искахме да наберем на пазара. Доста по-евтино от Унгария и Румъния, които са ни директните еквиваленти, където лихвата стига до 3,3%. Много успешна емисия. Дългът е заложен в бюджета, той ще се използва главно за рефинансиране, догодина имаме падеж на дълг за 1,5 млрд. евро", поясни Василев.
По закона за държавния бюджет страната може да поеме нов дълг от 3,8 млрд. евро за 2023 г. През януари страната набра 1,5 млрд. евро от външните пазари.

В редица градове на България днес ще се проведат шествия под надслов "Нито една повече" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени. В шествията ще се включат и от Българския фонд за жените. От фонда посочват, че за 2025 г...
В "България днес" на 24 ноември слушайте: 05:33 - Еврото тревожи българите, но привлича чужденците 17:03 - Актуално за сънародниците по света 22:10 - Банатските българи, палкенският език и книжовната норма – интервю с д-р Светлана Караджова за..
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и Източна България ще има разкъсана средна и висока облачност. Над останалата част от страната облачността..
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и..
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството,..
В "България днес" на 24 ноември слушайте: 05:33 - Еврото тревожи българите, но привлича чужденците 17:03 - Актуално за сънародниците по света 22:10..