На този ден през 1989 г. на Ноемврийския пленум на ЦК на БКП е приета оставката на Тодор Живков като генерален секретар на ЦК на БКП след 35-годишното му управление на страната. Искането за оставка е организирано от члена на Политбюро Петър Младенов и кандидат-члена Андрей Луканов като отглас от "перестройката" на Горбачов в СССР.
На пленума членовете на Централния комитет приемат оставката на Живков, без да му дадат възможност за заключителни думи, и утвърждават Петър Младенов за негов наследник като генерален секретар на БКП. Новината бързо се разпространява и десетки хиляди излизат на първия свободен митинг.
Така на тази дата е поставено началото на прехода на България към демокрация и пазарна икономика. Проучвания от онова време показват, че според очакванията на българите процесът на прехода е трябвало да продължи не повече от 10 години, на практика обаче процесът отнема десетилетия.
Организирана престъпна група за прекарване в обращение на фалшиви банкноти – долари и евро, както и за държане на неистински български левове е разкрита в Пловдив, съобщи БТА. Арестувани са шестима души, включително нейният ръководител. Начело на..
В брой 61 на предаването слушайте: Писателката Здравка Евтимова за срещите си в българските училища по света и за участието си като специален гост на годишната конференция на АБУЧ Българинът от Париж Джонатан Ангелов - приказка ли е..
От 24 до 26 юли в Кюстендил ще се състои 21-вото издание на Международния фолклорен фестивал "Сребърна пафта" – празник на културното многообразие и танцовото изкуство от цял свят, предаде БТА. Фестивалът ще събере за поредна..
В "България днес" на 23 юли слушайте: 05:31- "Учим, играейки. Играем, учейки!“ – започна годишната среща на АБУЧ – репортаж от Велико Търново на..
В брой 61 на предаването слушайте: Писателката Здравка Евтимова за срещите си в българските училища по света и за участието си като..
В сряда минималните температури ще са от 17° до 23°. В София ще е 17°. Преди обяд ще бъде слънчево. След пладне, атмосферата ще се лабилизира. Ще се..