Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сръбският посланик в София Желко Йович е извикан в МВнР

Желко Йович
Снимка: БГНЕС

Посланикът на Сърбия в София Желко Йович е бил извикан днес в МВнР от генералния директор "Европейски въпроси“ Йордан Първанов, съобщават от Външното ни ведомство. Поводът е недопускането на 8 ноември 2023 г. на територията на Република Сърбия на българския интелектуалец и общественик Едвин Сугарев от сръбските гранични власти, както и конфискуването от страна на местните органи на реда на негови книги от българския Културно-информационен център в Босилеград. 
От българска страна е изразен категоричен протест и силно безпокойство по повод враждебните действия на сръбските власти към българския интелектуалец, широко известен и в Сърбия като бивш генерален консул в Ниш. "Неговите творби по никакъв начин не могат да са свързани с "разпалване на междуетническа нетърпимост“", се казва в съобщението на МВнР.

От сръбския посланик е поискано обяснение и извинение. "Спазването на правата на човека и в частност осигуряването на възможност за свобода на изразяване са ключови условия в процеса на европейска интеграция", е подчертал Първанов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изследване на INSAIT за създаването на ИИ системи отличено на световен форум

Изследване на INSAIT (Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии) към Софийския университет “Св. Климент Охридски” беше отличено като водеща статия на едно от най-престижните събития в света на изкуствения интелект и..

публикувано на 08.10.25 в 16:46

Правителството предвижда до 7 500 лв. за пострадали от наводненията домакинства

На днешното заседание на Министерския съвет са одобрени средства в подкрепа на пострадалите от наводненията, съобщи на брифинг министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.  "По 3000 лв. ще се дават като допълнителна подкрепа за..

публикувано на 08.10.25 в 12:36

Проф. Калин Георгиев: Бесарабските българи съхраняват корените си непринудено

Българската интелигенция, която в голямата си част е демократично настроена, трябва да бъде популярна сред украинските българи. Същевременно цялата украинска култура и украинска интелигенция трябва да могат да достигнат до нас. Такова мнение..

публикувано на 08.10.25 в 11:17