Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите от румънския град Търговище отбелязаха 172 години от заселването си

Празник на българите в румънския град Търговище
Снимка: Facebook/zaedno.ro

Българите от „Матей войвода“ – квартала на етническите българи в румънския град Търговище, днес отбелязаха 172 години от заселването си там, предаде БТА. Днес в  града живеят близо 700 българи. Специални гости на събитието бяха посланикът на България в Румъния Радко Влайков, депутатът от българското малцинство в румънския парламент Георги Наков и кметът на Търговище Кристиан Стан.
На служба в църквата „Св. Нифон“, изградена с български средства, беше произнесена молитвата „Отче наш“ на български език. След службата бяха поднесени цветя на паметника на първите българи, заселили се по тези земи и на паметника на румънските войници от български произход от квартал „Матей войвода“.
„Преди 172 г. на този ден е дадено разрешение на 57 български семейства да се заделят тук и да основат свой квартал", посочи в словото си Радко Влайков.
В Културния дом в българския квартал ансамбли на организациите на българите от Търговище, Бълени, Извоареле и Винга изнесоха фолклорен концерт. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35