Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атрактивни експонати в коледното изложение на музея "Земята и хората"

2
Атрактивни експонати в коледното изложение на музея "Земята и хората"
Снимка: БГНЕС

Минерал, който сменя цвета си и аметист са "звездите" на коледното изложение за минерали в Националния музей "Земята и хората" в София който продължава и на 10 декември, предаде репортер на БГНЕС.

Свои лични колекции с минерали, скъпоценни камъни и фосили представят около 60 участници."Всеки любител намира това, което търси на нашето изложение“, заявява Светла Старирадева, главен уредник в музея "Земята и хората" и дава пример как посетител е открил интересен флуид, който меня цвета си: „Тук се натъкнахме именно на такива експонати, при които флуида сменя цвета си, когато е неосветен той е тъмен, а когато го изнесе човекът на по-силна светлина, той промени цвета си и стана лилав. Така за кратко време много екземпляри бяха изкупени, включително нашият музей си купи такъв образец, който е от Великобритания“, обясни още Светла Старирадева. 

лилав аметист

По думите ѝ, аметистът е една от емблемите на музея. „Действително това е най-атрактивната разновидност на кварца и много от жените в България притежават такива бижута - колкото по-лилав е цветът, толкова по-ценен е и той самият“, коментира Светла Срарирадева, уточнявайки, че на изложението има кристли с произход от Бразилия и Уругвай, но също така и от България.


снимки: БГНЕС, Национален музей "Земята и хората"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41