Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София подкрепя предложения от Еврокомисията регламент за ГМО храни и фуражи

Снимка: Сдружение „За Земята“

На 11 декември в Брюксел министърът на земеделието и храните Кирил Вътев ще участва в заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство. На форумът ще се обсъжда искането на Еврокомисията за постигане на общ подход по Предложението за регламент относно растенията, получени чрез някои нови геномни техники, храните и фуражите от тях. България счита, че последните компромисни текстове, представени от Испанското председателство, в много голяма степен отговарят на въпросите, които страната е поставяла в провежданите до момента дискусии. Според решение на правителството от 6 декември София може да подкрепи постигането на общ подход по досието, съобщи БТА.

Под надслова "Не на новите ГМО" в неделя пред Министерския съвет се проведе протест срещу заплахата от внос на генно-модифицирани (ГМО) продукти. „Казва се, че новите ГМО-техники са в името на климатичните промени, само че ние продължаваме да не знаем какви ще бъдат дългосрочните последици върху човешкото здраве, продължава да съществува въпроса, че това са патенти, които трябва да бъдат купувани”, недоволстват протестиращите. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Слънце и дъжд в първия ден от седмицата

В понеделник преди обед ще преобладава слънчево време. Следобед главно в южната половина от страната ще превали. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 6°, а максималните – между 16° и 21°, в София – около 18°. В..

публикувано на 11.05.25 в 18:30

Летният туристически сезон ще бъде открит на 31 май в Поморие

Официалният старт на летния туристически сезон ще бъде даден на 31 май в Поморие. С избора на града домакин Министерството на туризма поставя фокус върху насърчаването на разнообразен и устойчив туристически продукт, съчетаващ природни ресурси,..

публикувано на 11.05.25 в 17:15

Георг Георгиев в Атон: Зографският манастир е един от символите на българската духовност

Българска делегация, водена от външния министър Георг Георгиев, присъства на интронизацията на архимандрит Гавриил като игумен на Зографския манастир в Света гора. Българска делегация е в Атон за патронния празник на Зографския манастир "..

публикувано на 11.05.25 в 13:28