Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традициите ни са силни там, където има силни българи

Българите в Кипър се радват на доброто старо приятелство на местните хора

Снимка: Pexels

Името на виден български революционер, един от организаторите на Априлското въстание, носи Българската културна асоциация в Кипър. Това е героят от Копривщица Атанас Шабанов. "Искахме дружеството ни да носи името на български будител, затова издадохме книжка с биографични данни за личността на този наш възрожденец. Трябва да се помни и знае за делото на българските будители, а Атанас Шабанов е бил на заточение в Кипър и въпреки това не е преставал да се бори за свободата на България" – това казва в интервю за Радио България Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър. Това е сравнително млада организация и се опитва да помага на всички българи, дошли на острова, да пазят и милеят за своите български корени.

"Искаме да служим като културен мост за всички сънародници, така че те да не прекъсват връзката с корените си. Засега успяваме и това се дължи най-вече на българското ни училище, което тази година навърши 15 години от своето основаване" – казва още Мария Мавруди.

Броят на българите в Кипър вече е около 35 хиляди, а има и много сезонни работници, които отиват там на работа през лятото. През зимните месеци се връщат обратно в България. Българското културно дружество "Ат. Шабанов" е със седалище в гр. Паралимни, в Югоизточната част на страната и е буквално на границата между Кипър и Северен Кипър. 


Българското училище се нарича "Народни будители" и се радва на специално внимание от страна местната власт и лично от кмета на Паралимни. Тази година са записани 103 деца, което е гордост за училищното настоятелството:

"То е от 1-ви до 12-ти клас, съботно-неделно, в което се изучава български език, литература, история и география на България – обяснява Мария Мавруди. – Част от финансирането на училището се поема от България, от МОН, но има и такси, които събираме от всяко дете. От кметството изразяват задоволство, че училището е точно на тяхната територия и толкова много деца могат да го посещават. Имаме танцов състав, наречен е "Белоноги" и се изявяваме в много местни фестивали. За четвърта година ще участваме в градския коледен базар, а едната от вечерите – на 15 декември, дори е посветена на България. Децата подготвят кратка програма, ние възрастните в танцовия състав също изнасяме фолклорна програма. А след това всяка майка или баба на дете от училището е направила някакви краваи, баници или други гозби, с които ние черпим гостите на "българската вечер" в Кипър. Стремим се да покажем колкото може повече от всичко българско. За кипърците това е много интересно и ни посрещат с радост. Всички те знаят, че в България се прави хубава ракия, но най-много ги впечатлява греяната ракия."

Всъщност приятелството и топлите чувства, които хората в Кипър изпитват към България имат своята история. Разказва я отново Мария Мавруди, която живее на острова от 30 години:

"Местните хора гледат с обич, а някои и с носталгия към България, защото всички помним кипърските общежития, създадени в България след 1974 г. Тогава е инвазията на Турция на о. Кипър и доста кипърци идват на работа у нас. От този момент тях ги свързва обич и благодарност към страната ни. Харесват много българския бит, нрави, обичаи. Повечето от тях оставатда учат в България, завършват висшето си образование и след това се създава една традиция да пращат и децата си да учат в България. Така се получава поток от кипърски студенти, които идват у нас и завършват медицина, журналистика, архитектура, инженерни науки и т.н. Така, от 1974 г. до промените нашата страна е посетена от много голям брой кипърци. След 1989 г. голяма вълна от българи заминават да работят на острова, някои се връщат обратно, но не е малък броят и на тези, които създават семейства и остават в Кипър."

Днес Българската културна асоциация "Атанас Шабанов" в Кипър си е поставила много амбициозна, но и постижима цел – творби на български автори да влязат в програмата на кипърските държавни училища. "Българите имаме прекрасно творчество, много хубави разкази, народни приказки, които могат да бъдат полезни на образователната система в Кипър" – казва Мария Мавруди и смята, че с общи усилия на посланици, министри и чрез Съюза на българските писатели, тази голяма мечта ще бъде постигната: 

"Кипърците са гостоприемни хора, винаги с топли думи ни посрещат, пазят своята обич към българите и всичко, свързано със страната ни. Знаят за планините ни, за манастирите ни, знаят и доста за нашата история. Затова ако българската литература навлезе в образованието и ако се предлага в книжарниците, ще събуди още по-голям интерес и ще е още една допирна точка с България. Заради моите семейни корени от Добруджа, на мен ми е най-близък Йордан Йовков от големите ни автори. Смятам, че ще е най-добре неговите разкази да бъдат преведени и да станат част от образованието в Кипър. Мисля, че имаме доста допирни точки между двата народа, така че автор като Йовков ще бъде разбран в Кипър. Общите ни черти са връзката с труда и със земята, също и християнските православни традиции, понякога и хуморът ни е един и същ, така че много неща ни свързват с Кипър."

Снимки: Pexels, Българско училище "Народни Будители" - Паралимни


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фотопроектът "Северна Ирландия през нашите очи" преплита култури

Фотографии от проекта "Северна Ирландия през нашите очи" ще бъдат изложени от 28 февруари до 28 март 2025 г. в "Strule Arts Centre" на адрес Townhall Square, Omagh BT78 1BL в град Ома в Северна Ирландия. Това съобщи БТА, позовавайки се на страницата..

публикувано на 08.01.25 в 14:58

Министерството на културата поиска евакуация на тракийските съкровища от изложбата в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи БТА. Очаква се според договореностите..

публикувано на 08.01.25 в 13:17

Саша Уилсън разказва в пиеса за спасяването на българските евреи

Генералният консул на България в Ню Йорк Ангел Ангелов взе участие в онлайн дискусия, организирана от образователна платформа по въпросите на Холокоста и посветена на спасяването на българските евреи, предава БТА. Специален гост бе Саша..

публикувано на 08.01.25 в 11:39