Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Босилеград върнаха конфискувани български книги

Снимка: БТА

Дирекцията на полицията във Враня и Полицейският участък в Босилеград са върнали в офиса на Културно-информационен център "Босилеград“ отнетите при обиск на 8 ноември 23 бройки от книгата "Елегия за Краището“ на Едвин Сугарев. Висшият съд във Враня все още не се е произнесъл по предварителното производство срещу ръководителя на центъра Иван Николов, към когото е повдигнато обвинение в предизвикване на национална омраза. Тези случаи и недопускането на Сугарев да пристигне в Босилеград за представянето на книгата, както и положението на българското малцинство стана причина за "сериозен разговор“ на президентската среща между Вучич и Радев, състояла се преди дни в Ниш, предава БТА.

По този повод президентът Румен Радев заяви, че недоразумения като "арестувани книги“, няма да способстват за европейския път на Сърбия и че е получил гаранция от президента Вучич този въпрос да бъде решен. Според Вучич това били "дребни, по-малки проблеми“, така че това "както и всички други неща“, щели да бъдат решени.

Действията на сръбските власти от 8 ноември предизвикаха остра реакция на България. Сръбският посланик в София Желько Йович бе извикан за обяснения в Министерството на външните работи на Република България, а българският посланик в Белград внесе демарш в сръбското Министерство на външните работи и поиска обяснение и извинение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Университетът “Григорий Цамблак” в Тараклия става филиал на Русенския университет

Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не означава обаче, че неговата дейност ще бъде прекратена, тъй като висшето училище ще се трансформира във..

публикувано на 10.04.25 в 14:15

Пенка Петросович за пътя до САЩ и Белгия и една неочаквана среща с … Джулия Робъртс

Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров диригент – първоначално с хора и оркестъра на училището, а след това и с фолклорния ансамбъл..

публикувано на 10.04.25 в 09:15
С. Големо Острени

Антони Курти и запазените традиции на българите в Големо Острени

В Големо Острени, едно от селата в района на историко-географската област Голо Бърдо в Албания се запознахме с Антони Курти. Разведе ни из старите улици и красивите природни кътчета, запозна ни с някои от жителите, които пазят още старите български..

публикувано на 05.04.25 в 07:15