Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конституционната комисия гласува кой може да става служебен премиер

Заседание на Комисията по конституционни въпроси
Снимка: БГНЕС

Президентът да има правото да назначава служебен министър-председател, избирайки между председателя на Народното събрание, председателя на Върховния касационен съд, управителя или подуправителя на Българска народна банка, председателя или заместник-председателя на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник, реши парламентарната Комисия по конституционни въпроси, която прие на второ четене предложенията за промяна в основния закон.

Избираме депутати и министри с двойно гражданство след промените в Конституцията

Депутатите гласуваха още, че парламентарните избори трябва да се провеждат не по-късно от месец преди изтичането на срока на пълномощията на действащото Народното събрание. С полагането на клетвата на новите избраници ще се прекратяват пълномощията на предишния парламент.

Очаква се във вторник промените в Конституцията да бъдат обсъдени на второ четене в пленарната зала. Ще предстои и трето, преди те да бъдат обнародвани в “Държавен вестник”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 28 юли 2025 г.

В "България днес" на 28 Юли слушайте: 01:47 – Актуално от България и сънародниците по света 10:21 – България гори! 24:48 – Културните сдружения на българите в чужбина се обединяват в асоциация 33:39 – Весела Райчинова,..

публикувано на 28.07.25 в 19:00

През страната от северозапад ще премине студен за лятото фронт

Във вторник  минималните температури ще са от 17 до 24°, в София – 18°. От северозапад в страната ще навлиза относително студен въздух. Отначало развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност ще има над западните и централните райони, а през..

публикувано на 28.07.25 в 18:30

Moody’s: Приемането на еврото е положително, но борбата с корупцията е предизвикателство

"Членството в ЕС и предстоящото приемане на еврото подкрепят институции в България и устойчивостта на управлението, но корупцията остава значително предизвикателство." Това пише в най-новия периодичен преглед за България на международната..

публикувано на 28.07.25 в 09:48