Според проведено наскоро проучване на Сдружението за младежка култура и съвременни изкуства "Радар" – в сектора на креативните индустрии у нас работят около 27 хил. предприятия. Това означава, че около 7-8 % от всички български предприемачи работят в сектора на креативните индустрии, а това ги прави един от водещите икономически сектори в страната ни. В списъка на креативните индустрии са включени рекламни агенции, преводаческа дейност, агенции за архитектура, дизайн, фотография, издателска дейност, както и дейността на музеите. Към тази сфера се принадлежат също програмистите и създателите на софтуерни продукти, макар дори самите те да не знаят, че трудът им попада в тази категория. Заетите в този сектор хора са над 60 хиляди в България и обикновено тук става въпрос за добре платени и високо образовани специалисти.
На предприемачеството в областта на креативните индустрии беше посветена специална среща, в която участваха представители на различни браншове, а мястото на провеждането ѝ съвсем не беше случайно. Модерната и същевременно много уютно подредена зала се оказа споделено пространство, създадено в подкрепа на социално уязвимите групи. Названието ѝ е "Щрак", и съвместява в едно кафене, пространство за събития и магазин за продукция, създадена от български социални организации. Тук човек може бързо да добие представа как талантът на десетки хора от сферата на креативните индустрии е "впрегнат" да работи в полза на социално уязвими групи.
"Щрак" е сборен пункт, с фокус не върху проблеми, а върху подкрепата – например за младежи, израснали в институции, за хората, които се борят със зависимости, за самотните майки и хора с психични затруднения, които често остават встрани от общественото внимание. В този "социален хъб" както го наричат самите организатори, работата тече целогодишно. А как е бил създаден "Щрак" научаваме от Александър Киров, който професионално се занимава с дигитални комуникации и дизайн в Центъра:
"Всичко тръгва от общността, която успяхме да създадем през последните близо 5 години. Започнахме с една идея, която нарекохме "Дар пазар" и представлява платформа с продукти на български социални предприятия. От миналата година през декември, този пазар функционира като коледен базар, но по-важното е, че започна да се формира общност и от други граждански организации, които развиват бизнес с кауза и произвеждат красиви, стойностни продукти.
С това те подкрепят своите мисии, а нашата идея постепенно еволюира до такава степен, че си казахме, че трябва да има и физическо пространство, където да срещаме широката аудитория, хората от София и гостите на града, с тези красиви ръчно изработени продукти.
По този начин ние образоваме публиката и показваме как подкрепата може да бъде под най-различна форма. Дори само с това, което хората обичайно правят в своето ежедневие, като това, да дойдеш тук и да изпиеш едно кафе – това означава подкрепа за една от нашите каузи. Ако си закупиш закуска от нашия щанд – така подкрепяш една от каузите на нашите кулинарни предприемачи. С една малка покупка тук, човек става част от историята на нашите социални предприятия. Нашата голяма цел е да подскажем на повече хора, че могат да помогнат и по този начин."
Прекрачвайки прага на споделеното пространство "Щрак" в центъра на София, човек не предполага, че дори и мебелите, оборудването и декорацията са направени собственоръчно от хора, които се борят с наркотични зависимости. Сред тях обаче има доста способни и талантливи личности и това, че в момента се намират в затруднено положение, съвсем не означава, че не ги чака добро и щастливо бъдеще. В крайна смета всеки може да изпадне в ситуация да търси помощ, затова е важно да има кой да подаде ръка.
"Абсолютно всеки един предмет, който се продава тук подкрепя мисията на различни граждански организации, които развиват социално-предприемаческа дейност, като каузите са много и са разнообразни. Едните подкрепят младежи с психически затруднения, други – младежите, израснали в институции, без семейство, които с навършването на 18 години са изправени пред проблема как да си намерят работа. На тях се опитва да помага Социалната чайна във Варна, а в кафенето на "Щрак" се предлагат изработени от тях продукти.
Всъщност тук се опитваме, чрез красивото изделие да разказваме на хората за тези младежи и за това как те се справят в живота. Затова, когато човек си купи нещо, той всъщност "си взима" част от историята на една наша кауза“.
Снимки: shtrak.org
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред тях има две двойки близнаци. Вчера проплака Михаела, чиито родители получиха финансова помощ за..
Осми ден няма следа от изчезналото 13-годишно момче със Синдром на Даун в старозагорското село Конаре, стана ясно от изявление на вътрешния министър Атанас Илков. По думите му, предприети са всички необходими действия по издирването на детето..
Столичната полиция увеличава присъствието на униформени служители в празничните коледни и новогодишни дни, съобщиха от СДВР. Предприема се засилено антитерористично патрулиране в централната градска част, както и повишени мерки за сигурност в..
Честито Рождество Христово, скъпи сънародници! На днешния голям християнски празник пожелавам всеки български дом да бъде изпълнен със здраве и..
В четвъртък ще е облачно. Валежите ще продължат и ще са значителни в Централна Северна България, където ще пада сняг. Във високите котловинни полета в..
Военнослужещи от Сухопътните войски и на Рождество подпомагат усилията на вътрешното министерство в търсенето на изчезналото 13-годишно момче Николай..