Защитата на правата и интересите на сънародниците е приоритет за българската държава и мой личен приоритет като президент, каза в Призрен Румен Радев на среща с българската общност. Той присъства на откриването на офис на българско сдружение в Косово, както и на откриване на кабинет на българския почетен консул. Радев изрази признателност за това, че в нелеките исторически времена общността е успяла да съхрани своята българска идентичност, самосъзнание и култура.
Президентът заяви, че има пълен консенсус в институциите за подкрепа на българските общности в чужбина, като се финансират нови програми. 120 студенти от Косово се обучават в България. Надяваме се, когато тези млади хора се връщат тук, да подпомагат своето родно място или намират успешна реализация, пожела Радев.
Той отбеляза, че най-важният му разговор с президента и премиера на Косово е бил за намирането на всички законови възможности, българската общност да получи признание и да намери своето място в Консултативния съвет на общностите към косовския президент. Радев заяви, че има уверения от домакините, че това ще стане в най-скоро време. За предстоящото преброяване на населението, Радев подчерта, че е изключително важно всеки свободно да заяви своята етническа принадлежност.
Председателят на дружеството „Обединени българи“ Расмин Хамза отбеляза, че е важно да бъде признато българското малцинство, за да имат основни права. България може да ни помогне с подкрепа, добави той. Близо 15 000 души в Косово имат българско самосъзнание. За последните 5 години в парламента в Прищина са внесени 2 петиции с искане българите да бъдат признати за национално малцинство и да бъдат вписани в Конституцията на Косово.В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..