За 32-и път столицата на Австрия се превръща в огромна бална зала, в която своите места могат да заемат и нашите сънародници там. По данни от 2013 година броят им доближава 12 000, като около 5000 са само студентите от България. Новогодишните тържества във Виена се провеждат на осем места с вход свободен – в центъра на града, но и на площада пред Виенското кметство и пред Виенското колело в Пратера, информират от международния офис на Община Виена в София.
Акцент в тържествата е Новогодишната пътека, продължаваща цели 12 часа - започва в 14:00 ч. на 31 декември и завършва в 2:00 ч. на 1 януари. Идеята й е да събере на едно място напълно непознати хора, които, след като прекарат новогодишната нощ заедно, да се разделят като приятели. Новогодишната пътека започва от площад "Фраюнг", минава по известната търговска улица "Грабен" и достига катедралата "Св. Стефан" и Кертнерщрасе. Всяка година в ранните следобедни часове на последния ден от годината танцовите училища предлагат по улица "Грабен" безплатни курсове за валс и превръщат района в най-голямата бална зала на открито.
На различни сцени из цяла Виена ще има шоу програми, като освен валс ще звучи поп, рок, диско, блус, фънк, соул. В центъра ресторантьори ще отворят специални новогодишни щандове, на които ще предлагат пунш, шампанско и богато разнообразие от кулинарни специалитети. Кулминацията на празника е лазерното шоу точно в полунощ. Виена се отказва от фойерверките, защото замърсяват природата с отпадъци и отровни вещества, а шумът от тях стресира животните.
Точно в полунощ от катедралата "Свети Стефан" се понася камбанен звън. Камбаната, която виенчани наричат Пумерин, бие само в изключително тържествени случаи, а новогодишният звън се предава по радиото и телевизията в цяла Австрия. След това на фона на лазерното шоу отново зазвучава валсът "На хубавия син Дунав", превърнал се в неофициален химн на Виена.
Както всяка година, в новогодишната нощ на сцената на Виенската Щатсопера се играе "Прилепът" от Йохан Щраус, а първият ден от Новата година започва с прочутия концерт на Виенската филхармония от 12:15 ч., който се предава на живо на огромен екран на площада пред катедралата "Св. Стефан" и пред Виенското колело в Пратера. В България ще го гледаме традиционно по Българската национална телевизия, в пряко предаване от Виена. Пряко излъчване ще има и по програма "Христо Ботев" на Българското национално радио.
Снимки: Stadt Wien Marketing/Jobst
Донвена Пандурски – български балетмайстор със завидна европейска кариера, завършва Държавното хореографско училище в София в края на 70-те години на ХХ век и постъпва в Софийската опера. Танцува и в трупата за модерен балет "Арабеск". През 1988 г...
Български ученици от България и САЩ тръгнаха по следите на американските българи и в продължение на две години проучваха историята на българската емиграция в Америка. Процесът беше запечатан в документалния филм "По следите на българите американци..
Наситен с позитивни емоции, щастие и усмивки е настоящият месец май за възпитаниците на "Малко българско училище в Чикаго". Поводът е поредицата от събития, посветени на 15-ата годишнина на образователното средище, която се отбелязва през цялата..
Животът на Деница Киселер, дъщеря на нашата колежка Диана Чакърова , е свързан с Немската езикова гимназия в София и изкуствознанието, където има..
Георги Господинов ще е гост на Международния панаир на книгата в Прага. Събитието ще е на 16 май от 17:00 ч., съобщават от издателство "Жанет 45". По време..
Кулинарен конкурс "Мис Баница" ще се състои на 17 май в Берлин, съобщава на фейсбук страницата си организаторът на събитието – Българо-германското..