Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман.
Преди да придобие известност, Албена Данаилова е свирила в оркестъра на Баварската опера в Мюнхен, като постепенно си проправя път от втора цигулка до първа цигулка, а след това и до концертмайстор. От 2008 г. тя е част от щатния състав на Виенската филхармония, а от 2011 г. е един от четиримата постоянни концертмайстори. Оказва се, че този пост за първи път в близо 180-годишната история на оркестъра, се предоставя на жена. Не случайно наричат Албена "първата дама" на Виенската филхармония.
В интервю за Радио България преди време тя разказа за трудния си път към успеха. Според нея, по-бавното навлизане на жените в легендарния оркестър се дължи на факта, че виенчани строго се придържат към традициите."Там нещата се променят по-бавно някак. Самите австрийци обичат да се шегуват с това и казват: "Ако светът свърши – елате при нас, защото сигурно ще се забавим с 30-ина години" – обяснява Албена.
Още интересни подробности за живота и кариерата на един от концертмайсторите на Виенската филхармония Албена Данаилова, която ще бъде дясната ръка на Райнер Хонек в новогодишния концерт на един от най-известните филхармонични оркестри в света, ще научите от материала "Албена Данаилова: Мечтая за свят без рестрикции и с повече музика" от колекцията на Радио България.
Вижте още:
Съставил: Венета Николова
Снимки: nytimes.com, wienerphilharmoniker.at
С обичая сурвакане започват първите часове на Новата година в България, според народната традиция. Това е обредно обхождане на къщите от групи с деца или ергени, които потупват със сурвачка членовете на семейството, животните, постройките и изричат..
Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..
На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света. Марсел Селие и съпругата му Катрин..