Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2024-та започна с три спасени живота след донорска ситуация в България

Трансплантираният Георги Пеев, покорил най-високия връх в Африка: Всеки ден е празник на живота

Снимка: zajivot.bg

Трансплантацията и асистираната репродукция са сред най-големите постижения на съвременната медицина. Благодарение на трансплантацията на органи, тъкани и клетки са спасени животите на 1921 българи от 2005 г. досега. Достиженията на асистираната репродукция пък позволяват на хиляди семейства у нас да се радват на здрави и щастливи деца. В родните лечебни заведения се извършват сърдечни, бъбречни и чернодробни трансплантации, както и на стволови клетки, кости, сухожилия, роговици и амниотична мембрана (най-вътрешната част на околоплодната обвивка), сочат данни в интернет сайта на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" към Министерството на здравеопазването.

Актуалната статистика на нуждаещите се от трансплантация на определен орган към 3 януари 2024 г. показва, че най-голям (787) е броят на чакащите за нов бъбрек. 16 се нуждаят от черен дроб, 28 от сърце, а 6-има от трансплантация на бял дроб.


Възникнала донорска ситуация в последния ден на 2023 година позволи провеждането на една сърдечна и две бъбречни трансплантации в столичните многопрофилни болници "Лозенец" и "Света Екатерина". След тях пациентите на 37, 56 и 68 години са в стабилно състояние и остават под наблюдение в реанимациите на лечебните заведения. И макар за близките на донорите решението, което трябва да вземат в изключително тежък момент да е трудно, мисълта, че ще спасят живот помага в избора.


На такъв животоспасяващ жест дължи дните си и сънародникът ни Георги Пеев от Хасково, на който е направена трансплантация на сърце и бъбрек. С активния си живот и действията си днес той се опитва да насърчи повече българи да не се колебаят, ако могат да дадат шанс за живот.

"Моята лична кауза е да могат да се правят повече трансплантации в България и да бъдат спасявани повече човешки животи. Не бива хората да умират, а по-скоро да получат шанс да сбъднат мечтите си, да радват семействата си и да бъдат пълноценни в истинския смисъл на думата" – обясни Георги Пеев в интервю на кореспондента на БНР в Хасково Дора Атанасова.

Мъжът признава, че всеки ден се стреми да показва, че трансплантираният може да бъде активен със смислен живот. Така той се превръща в първия трансплантиран, изкачил най-високия връх в Африка – Ухуру, в планината Килиманджаро.


Въпреки предизвикателствата от гледна точка на дългото ходене на голяма надморска височина, Георги е категоричен, че сърцето и белият му дроб са работили нормално. Не се проявила и остра височинна болест. Признава, че изпитвал болки в краката и ръцете, но знае, че без болка няма да постигне успех.  

Когато си тъй високо и близо до небето, вероятно е нормално да помислиш за близостта до Бога, благодарейки, че си достигнал целта си жив. За Георги обаче чувството в такъв момент е по-различно:

"Аз имам друга връзка с Бог. Не ходя много на църква и не съм от най-дълбоко вярващите хора. В същото време мисля, че си нося вярата в душата и когато имам тежки моменти, обикновено се извинявам на Бог, но никога не съм си задавал въпроса, дали е по-близо, когато съм горе" – отбелязва Георги и допълва, че чувства всеки свой нов ден като празник:

"Всеки ден се старая да бъда по-добър, защото както ми се е стекъл животът, се чувствам длъжен всеки ден за мен да е празник. Празник на живота."

Георги Пеев
Личната история на Георги Пеев показва, че дори да имаш силна имунна система, е възможно да се разболееш и това да промени живота ти изцяло. Неразположението му отминава и Георги бързо се връща към ежедневието си. Три месеца по-късно обаче бъбреците на младия мъж отказват. Оказва се, че именно "несериозната" вирусна инфекция е отключила тежко бъбречно заболяване. Започва диализно лечение, а като единственото спасение лекарите посочват бъбречната трансплантация. 

Без да губи време, майката на Георги си прави изследвания за съвместимост и се оказва подходящ донор. На 8 октомври 2012 г. мъжът постъпва в "Александровска" болница, където ден по-късно трябва да бъде трансплантиран. Операцията обаче се отлага, защото медиците идентифицират и сериозен сърдечен проблем. Георги е диагностициран с вирусна дилатативна кардиомиопатия, за справянето с която е необходима сърдечна трансплантация. През 2013-a му съобщават, че има донор, а трансплантацията трябва да се случи веднага. Две години по-късно е направена и отложената бъбречна трансплантация, след която Георги вече живее напълно пълноценен живот, вече с нова мисия – да вдъхновява хората да даряват живот.

Вижте още:

Текст: Йоан Колев (по интервю за кореспондента на БНР в Хасково Дора Атанасова) 

Снимки: zajivot.bg, БГНЕС, Pixabay, facebook.com/GeorgiKPeev


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пети неуспешен опит за избор на председател на парламента

Поредният пети опит на депутатите да си изберат председател не доведе до резултат. На гласуване бяха подложени четири кандидатури - на Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане", Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от ИТН...

публикувано на 22.11.24 в 14:21

България се представя на международно туристическо изложение в Букурещ

България се представя със собствен щанд на есенното международно туристическо изложение в Букурещ, което се провежда от 21 до 24 ноември. Посетителите на щанда ни се снимат за спомен на фона на фото пана с красиви кадри от различни краища на България,..

публикувано на 22.11.24 в 13:40

Румен Радев в Сингапур: Инвестициите в хората и партньорството са ключ към бъдещето

"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес форум в Сингапур, в който участват представители на български и сингапурски компании. Държавният глава..

публикувано на 22.11.24 в 11:56