Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богоявленски водосвет на бойните знамена

Снимка: БТА

Традиционен богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия ще бъде отслужен на 6 януари във всички гарнизони на страната. Тържественият ритуал в София ще се състои от 11.00 часа пред Паметника на незнайния воин в присъствието на министъра на отбраната Тодор Тагарев.

За първи път водосвет на знамената е отслужен по времето на цар Симеон I преди битката при Ахелой през 917 година. До падането на България под османско владичество водосвет се извършва преди всяка битка, която води българската войска. След Освобождението традицията е възстановена от първия военен министър на Княжество България Пьотр Дмитриевич Паренсов и продължава до 1946 г., посочват от Министерството на отбраната.

След демократичните промени у нас ритуалът е възстановен през 1993 г. Оттогава, всяка година на Богоявление, във всички гарнизони, най-висшият представител на Българската православна църква в епархията чете молитва за здраве и успехи, заедно с освещаването на бойните знамена.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Източните Родопи се сформира нова двойка черни лешояди

Мъжки черен лешояд, освободен в рамките на реинтродукцията на вида, е успял да намери спътница в живота си, която вероятно произхожда от колонията на черните лешояди в Националния парк "Дадя" в Гърция. Новата двойка е забелязана в Източните..

публикувано на 14.02.25 в 16:20

Средната работна заплата в София е 3388 лева

Най-високата средна работна заплата в България е в София-град – 3388 лева, а най-ниската е в Смолян – 1617 лева. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 година. Заради заплатите в столицата в целия Югозападен..

публикувано на 14.02.25 в 15:06

В зоопарка на Бургас животни и хора могат да общуват без прегради

Бургаският зоопарк предлага контактни зони, в които посетителите могат да общуват с различни животни, пуснати свободно. Любителите на животните имат възможност да се снимат с тях и да ги нахранят от ръка. Зоните са достъпни целогодишно ,..

публикувано на 14.02.25 в 10:05