В известната „Зала с оръдията“ на крепостта Рока Паолина в италианския град Перуджа българският артист Ив Тошайн представя нова мащабна сайт-спецефик инсталация с размери 4х5 м. Творбата й представлява килим от 2000 броя стоманени остриета. Експозицията, наречена „Аз за Око“, се открива в 18:00 часа, местно време, като ще остане в Перуджа до 28 януари.
Ив Тошайн изследва трансформацията и преосмислянето на древната концепция "око за око" в контекста на текущите световни конфликти и политически въпроси, като художничката заменя своя "Аз" (Егото) с "Око", като символ на проглеждане. С това Ив Тошайн ни призовава да се изправим срещу старите догми на разделение и мъст, сковали и съвременния свят, в името на нова ера, дефинирана от свобода, съжителство, единство и мир. „Техническите възможности за изпълнение на тази романтична визия са в нашите ръце – днес и сега“ – смята Ив Тошайн.
Ив Тошайн е псевдоним на родената в София през 1980 година Ива Станиславова Стаменова. След завършване на средното си образование, тя е приета за студент в специалност „Живопис“ на Националната художествена академия в София. На втората година от следването си решава да продължи в чужбина и избира Виена. Постъпва в Академията за изящни изкуства, а един от преподавателите ѝ е художникът Франц Граф. Ив усъвършенства познанията си и в Милано, след което се установява трайно в Австрия. През 2012 г. е удостоена с наградата MIA AWARD за изключителни постижения на жените с чуждестранен произход, които живеят и работят в Австрия в сферата на изкуството и културата. Участвала е в редица групови и самостоятелни изложби в САЩ, Дания, Чехия, Румъния, Полша, Австрия, България, Италия, Германия и др.
Мястото, където Ив Тошайн представя новия си проект, е една от туристическите забележителности на Перуджа. Крепостта Рока Паолина е построена от папа Павел III през ХVI в. и в продължение на няколко столетия е символ на папската власт. Днес в нея се провеждат изложби и други културни събития.
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..