Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ромски деца сурвакаха Николай Денков за празника Василица

Снимка: БГНЕС

По случай празника Василица, почитан от ромската общност като начало на Новата година, деца от средното училище “Трайко Симеонов” в Шумен гостуваха на премиера Николай Денков в Министерския съвет. Облечени в традиционните за етноса носии, те пресъздадоха подготовката за специалния за тях ден и сурвакаха министър-председателя.

Искам да поздравя специално здравните и социалните медиатори. Знаем, че те са опора и двигател в тези училища, които се опитваме да раздвижим и децата да получат още по-добра грижа”, заяви Николай Денков. Той поздрави и ръководството на учебното заведение за инициативата да развива програма за изкуства и спорт, театрален колектив и за изучаване на английски език.

Ромите не сме маргинализирана общност, а етническа група, която има своите традиции. Днешните деца роми се образоват все повече  и ценят своите традиции. Всички деца трябва да бъдат заедно в класните стаи, затова насърчаваме процеса на десегрегация", отбелязаха гостите и поканиха премиера да посети училището им на 1 юни – Деня на детето, за да открие нов център за приобщаващо образование.

Събитието е част от кампанията “Да възстановим мостовете между нас“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румяна Ченалова, Соня Момчилова, доц. Георги Димов и Роман Кендеров

В парламента е внесена петиция с искане да не се въвежда еврото

Противници на въвеждането на еврото в страната и членството в Европейския съюз са внесли в парламента 200 000 подписа за референдум с осем въпроса за гласуване в допитване, съобщава БНТ. Парламентът трябва в рамките на три месеца да се произнесе по..

публикувано на 29.10.25 в 11:50

Припомнят на СЕМ, че комунизмът в България е обявен със закон за престъпен

Проф. Вили Лилков и адвокат Петър Славов са сезирали Съвета за електронни медии за незаконно излъчване на сериала от 1969 г. "На всеки километър", съобщава сайтът на Съюза на българските журналисти sbj-bg.eu. В открито писмо на Лилков и Славов до..

публикувано на 29.10.25 в 11:33

С концерти ще отбележат един век от рождението на Марсел Селие

По повод стогодишнината от рождението на Марсел Селие са планирани серия от музикални събития в родната му Швейцария. На 30 октомври в Нюшател Александър Селие ще почете своя баща с концерт. На сцената ще се качат също гъдуларят Димитър Гугов, Йон..

публикувано на 29.10.25 в 09:45