Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До дни в България пристига първият медицински хеликоптер

Георги Гвоздейков
Снимка: БГНЕС

България е получила официално потвърждение от производителя, че първият от поръчаните от страната ни медицински хеликоптери ще прелети от Италия до България на 31 януари. На 29 януари предстои последният тестов полет в Италия заедно с български екипаж на борда. Това каза за БНР министърът на транспорта Георги Гвоздейков. Плановете се до края на годината у нас да пристигнат още два хеликоптера. По договор България трябва да се сдобие с шест хеликоптера, като е осигурен бюджет и за още две летателни машини. Така общата бройка на хеликоптерите по проекта ще бъде осем. В понеделник (22 януари) ще бъде открита летателната площадка в столичната болница „Света Анна“.
Площадката е първата в столицата, която е регистрирана съгласно изискванията на европейското и българското законодателство за регистрация на болнични вертолетни летища. Тя ще бъде включена в системата за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 20 000 са българите от чужбина и фирмите в модернизираната платформа Bulgaria Wants You

Засилен интерес се отчита към новия сайт на Bulgaria Wants You само месец след началото му, съобщиха от организацията. Регистрирани са над 10 000 нови потребители. За сравнение, това е броят на всички регистрации в сайта от самото му създаване..

публикувано на 13.10.25 в 13:16

Български медици преминаха обучение по педиатрия в САЩ

11 млади български лекари вече са преминали обучение в престижната университетска болница Weill Cornell Medicine в Ню Йорк. Обучението е част от проект за обмяна на опит и въвеждане на съвременни практики в детското здравеопазване и медицинското..

публикувано на 13.10.25 в 12:55

БЧК започва акция в полза на над 640 хил. уязвими граждани

От 13 октомври до 28 ноември Българският червен кръст ще раздава продукти, закупени от Агенцията за социално подпомагане, на уязвими граждани, съобщиха от пресцентъра на организацията. Инициативата е по програма “Храни и основно материално..

публикувано на 12.10.25 в 17:20