Над 400 души в София и Пловдив участваха в пилотната фаза на проекта “Геномът на България”, чиято цел е да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи. От събраните кръвни проби ще бъде изолирана ДНК, която да бъде прочетена изцяло, за да се открият всички вариации в генома на включилите се в изследването.
В първия етап ще бъдат изследвани общо хиляда здрави пълнолетни български граждани. С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население.
“Това е шанс всеки от нас да допринесе за здравето на нашите деца, за бъдещето ни като нация, защото дарявайки нашите генетични данни, помагаме за развитието на медицината”, каза проф. Радка Кънева, ръководител на проекта. Взетите проби ще бъдат използвани в научни изследвания, свързани с генетични заболявания, рак, диабет, сърдечно-съдови болести, невродегенеративни заболявания.
Българският екип по проекта включва учени от медицинските университети в София и Пловдив. Центърът по молекулна медицина към МУ-София ще извърши разчитането на генома, обработката и съхранението на данните при гарантирана конфиденциалност.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храма “Св. Неделя” в София. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На 16 февруари 2024 г...
Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..
Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..
В предаването на 21 февруари говорим за Международния ден на майчиния език. Поглеждаме към темата за опазването на езиковото и културното..