Група родолюбиви българи в Лондон издадоха "Исторически сборник по математика". Инициаторите споделят, че се вдъхновили от идеята на Христо Ботев, която обаче не вижда бял свят по редица причини. Учебникът бе представен в посолството на България в Лондон, а дни преди това младите автори, обединени от истинската си любов към България, основаха свое сдружение "Завет".
Идеята за сборника се заражда съвсем случайно. Един ден, живеещите в британската столица младежи попадат на статия за Христо Ботев, в която се разказва за неговия замисъл математически задачи да бъдат съставени с факти от българската история. Новото помагало ще бъде подарък за българчетата в неделните училища в чужбина.
Сред съставителите на сборника има и български историци. Един от тях е проф. Андрей Андреев от Великотърновския университет. "Тук се използва един метод от нашето Възраждане. Целта е да стимулираме не само интереса към математиката, но и към миналото на България", казва проф. Андреев пред БНР-"Хоризонт" и допълва: "Ние хвърлихме немалко усилия, имахме и спорове. Стараехме се да дадем една историческа достоверност. Българите зад граница ги обединява любовта и интересът към всичко българско – история, култура и съвременно състояние. Те го предават и на децата си. Всичко е доброволно".
Няма точна статистика за броя на българите в Израел. Смята се, че българските евреи, преселили се там от страната ни са около 50 000. Независимо от броя им, както и в други държави по света, част от сънародниците ни са изключително задружни, за което..
Сънародници отбелязаха с тържество първата година от засаждането на български рози в парка “Куинс Гардънс” в лондонския квартал Бромли. Цветята са дарени от българите в Лондон, съобщи на сайта си Посолството на България във Великоритания...
Само на няколко километра западно от границата между Гърция и Албания и на около 40 километра от областния център Корча (алб. Korçë ) е разположен албанският град Билища (алб. Bilisht ). Част от градската интелигенция там е Лазо Нестори –..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..