Група родолюбиви българи в Лондон издадоха "Исторически сборник по математика". Инициаторите споделят, че се вдъхновили от идеята на Христо Ботев, която обаче не вижда бял свят по редица причини. Учебникът бе представен в посолството на България в Лондон, а дни преди това младите автори, обединени от истинската си любов към България, основаха свое сдружение "Завет".
Идеята за сборника се заражда съвсем случайно. Един ден, живеещите в британската столица младежи попадат на статия за Христо Ботев, в която се разказва за неговия замисъл математически задачи да бъдат съставени с факти от българската история. Новото помагало ще бъде подарък за българчетата в неделните училища в чужбина.
Сред съставителите на сборника има и български историци. Един от тях е проф. Андрей Андреев от Великотърновския университет. "Тук се използва един метод от нашето Възраждане. Целта е да стимулираме не само интереса към математиката, но и към миналото на България", казва проф. Андреев пред БНР-"Хоризонт" и допълва: "Ние хвърлихме немалко усилия, имахме и спорове. Стараехме се да дадем една историческа достоверност. Българите зад граница ги обединява любовта и интересът към всичко българско – история, култура и съвременно състояние. Те го предават и на децата си. Всичко е доброволно".
В 05:00 часа българско време, на 28 октомври, изборният ден зад граница приключи по Западното крайбрежие на САЩ и Канада. В САЩ бяха разкрити 53 секции, а в Канада - 15. Все по-малко българи гласуват в Лас Вегас Надя Стоянова, Бостън: Всички..
Защо гласувам? – въпрос, който води действията ни в ден на избори. "Хората, които не могат да си отговорят по принцип не гласуват", казва Венци Георгиев. Той е член на избирателната секция в Лас Вегас, САЩ. Казва, че в този американски град..
Спокойно протича изборният ден и в Дуисбург. Очаква се, както и на предходните избори, в германския град да гласуват между 300 и 400 души. Предпочитанията си сънародниците ни изразяват само с хартиени бюлетини. „ На предишни избори сме наблюдавали..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..