7
За четвърта поредна година в град Трън ще се проведе зимен празник на маскарадните игри. Началото ще бъде поставено на 3 февруари от 12:00 до 14:00 часа на централния градски площад. В проявата ще участват четири сурвакарски групи от Земен, Трън и от пернишките села Черна гора и Велковци. Ще гостуват и кукерските формации от 82-ро Основно училище "Васил Априлов” в София, както и от пазарджишкото село Лесичово.

Общият брой на маскираните ще бъде 210. Организатори на фестивала са Община Трън и трънското народно читалище "Гюрга Пинджурова-1895”. Според тях празникът цели да представи емоцията от най-мистичните и колоритни български обичаи и традиции, предавани от поколение на поколение.

Само преди дни детската сурвакарска група "Преличотине" от трънското село Бусинци откри младежкото маскарадно дефиле "Сурвакариада", част от програмата на фестивала "Сурва" в Перник.

Вижте още:
Снимки: БТА-архивВ "България днес" на 19 ноември слушайте: 04:30 - Актуално от България 17:34 – Фолклорна формация „Луди-Млади“ поддържа връзката с родината сред младите българи в Атина 29:09 – Деветашкото плато пленява със суровата си красота и..
В четвъртък минималните температури ще са от 5 до 10°, в Южна България - между 13 и 15°, в София ще е около 7°. През деня облачността временно ще намалява и валежите ще спират. Вятърът в котловините и низините временно ще стихва и там преди обед ще бъде..
"Правителството реши, че заради предстоящото въвеждане на еврото 31 декември 2025 г. и 2 януари 2026 г. са обявени за неработни дни. Това се налага заради нуждата от технологични промени, които трябва да бъдат направени в рамките на финансовия и..
Великотърновското Ново село е разположено на пътя между старопрестолната столица и град Севлиево. В землището му са откривани вкаменелости от миди,..
В сряда минималните температури ще са от 5 до 10°, в Южна България - между 12 и 17°, в София ще е около 8°. През деня ще е облачно и с валежи главно в..
Силен вятър в понеделник вечерта доведе до отклоняване на шест полета до Летище София и отмяната на други пет. Рейсовете от Малта, Франкфурт, Виена и Мюнхен..