Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Тежките времена раждат силни хора"

Една година от опустошителното земетресение в Турция – II част

За силата на духа и надеждата след "бедствието на века"

10
Снимка: Севда Дюкянджи

Репортажите на журналиста от Радио България Севда Дюкянджи от най-пострадалите райони на Турция, година след опустошителното земетресение на 6 февруари 2023 г., продължават с разговор за надеждата и благодарността след спасението. Севда влиза и в някои от временните домове на хората от Хатай, в т.нар. "контейнерни квартали", за да ни пренесе чувствата и емоцията на хората година след трагедията.  

Надеждата и силата на духа е обединила жителите на Хатай година след катастрофалното бедствие. Не случайно и сред фургоните от "контейнерните квартали" се откроява един небесно син, с надпис: "Нова надежда, нов живот". В него се провеждат и занимания, чиято цел е да окажат психологическа подкрепа на жените от пострадалия район, за да продължат живота си напред.   

"Тук има 9 различни курса – за изкуство и ръчно изработени предмети, за оригами, за шев и кройка, за готварство, за моден дизайн. Всички които идват, а повечето от тях са жени, пострадали при земетресението, идват и от психологическа гледна точка. Ние им помагаме, а освен това ги мотивираме да се научат, да вземат майсторски сертификати, след което да продължат живота си, а и да започнат да печелят. Създаваме им самочувствие" – споделя Гюлхан Йълдъръм, докато показва картините и изделията, изработени от нейни ученички.

Друга от преподавателките, Хюсне Йозер, е прекарала след земетресението 24 часа под развалините, преди да бъде извадена от спасителите.

 "Ето с тази моя приятелка, която ми беше на гости, останахме под развалините на 7-мия етаж. Всичко беше като във филм на ужасите, но беше…истина."

"Трусовете дойдоха с оглушителен тътен. Видях как таванът на стаята се разтваря, точно както може да се види във филм. Но ние не гледахме филма, а преживяхме истината на опустошението" –разказва Хюсне.

Енергията ѝ е заразителна и в края на срещата ни вече съм уверена, че хората на Хатай ще преодолеят проблемите си.

"Ние се измъкнахме от смъртта. Това не е ли чудо! Има надежда, разбира се. Точно това ни прави още по-силни. Когато помагаме, надеждата не умира" – категорична е Хюсне.

Грижа и за животните!

Мрачното и усойно време видимо не се харесва и на групата от седем едри кучета, които ни следват и влизат заедно с нас в хангара, към който сме се запътили. Вътре служители започват да хранят животните, да ги галят и да им се радват. Това всъщност не е приют за животни, а отделът по "Образование, култура и социални дейности" в Антакия.

Бюрата на служителите са разположени край стените на помещението, в средата има огромни маси, които се използват за образователни курсове, а между всички мебели си играят бездомните кучета, които ни посрещнаха и последваха в сградата. Спокойствието на работещите е нещо нормално, обяснява директорът на общинския отдел Емине Атмаджа.

Емине Атмаджа

"Всички тук обичаме животните. Аз също отглеждам домашни любимци у нас. Преди земетресението уличните животни живееха много добре в Антакия и в района, защото за тях се грижеше бакалията, грижеха се хората от центъра, от чаршията. След земетресението те вече даже нямат и балкон, под който да могат да се скрият. Нямат къща, в която да се подслонят. Вали постоянно, дори да им дадем храна, те няма къде да я консумират. Нямат вече място за живот. Затова почнахме да се грижим първоначално за едно куче и сега са много повече."

Ако нямаш никого, имаш мен – с това отношение журналистката Сакине Алтай помага на хората в родното си място - град Хатай, и избира човечността пред кариерата. Има непоклатима увереност, че Хатай ще бъде изграден наново и в бъдеще градът ще бъде дори по-хубав отпреди земетресението. 

"С тази увереност и мотивация сме силни и успяваме да ръководим този труден процес. Нашите сълзи вече изсъхнаха, избрахме да гледаме напред и да възстановяваме с общи усилия района си. Научихме и децата и младежите ни да са борбени, защото сме убедени, че тежките времена раждат силни хора! Бихме искали да приветстваме всички хора от България тук, за да усетят духа ни, а след пет години отново да дойдат, за да могат да сравнят и да видят напредъка ни."

С тези думи на надеждата от колегата- журналист поехме обратно към България, с горчивия привкус на видяното и успокоението от силата и духа на хората, преживели "бедствието на века".

Вижте и: Една година от опустошителното земетресение в Турция – I част

Снимки: Севда Дюкянджи, Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Линията на бедност през 2025 г. ще е 638 лв.

Линията на бедност ще е 638 лв. през 2025 г., реши правителството. Стойността й ще се повиши със 112 лв., или с 21,3% в сравнение с 2024 г. "Новият размер на линията на бедност ще окаже благоприятно въздействие върху уязвимите и..

публикувано на 27.09.24 в 18:32

Радослава Кафеджийска става генерален консул на България в Одрин

Министерският съвет прие решение за назначаване на Радослава Кафеджийска на длъжността генерален консул на България в Одрин, Турция с консулски окръг, обхващащ общините: Одрин, Къркларели и Текирдаг. Радослава Кафеджийска е юрист по..

публикувано на 27.09.24 в 18:29

До 5 октомври ЦИК трябва да определи местата за избирателни секции в чужбина

При старта днес на предизборната кампания за предстоящите извънредни парламентарни избори на 27 октомври, служебният премиер Димитър Главчев отчете, че продължават усилията на изпълнителната власт да се елиминира изкривяването на вота на хората...

публикувано на 27.09.24 в 15:53