Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заработи часовниковият механизъм на кула от XVIII в. в Пещера

Снимка: svetimesta.com

Повече от 300 години часовникът на старата кула в Пещера буди жителите на родопското градче. Това е втората по възраст в България часовникова кула и вече се е превърнала в един от символите на града. През миналата година "Сахата", както наричат кулата местните жители, беше реставрирана, а часовниковият механизъм подменен с електронен. Отскоро "Сахата" отново радва по няколко пъти на ден с приятния си звън жителите на Пещера.

Преди много години часовникът е служил за регулиране на стопанския живот, като отбелязвал началото и края на работния ден на занаятчиите в работилниците и дюкяните. Тогава еснафските сдружения били много сериозни организации със строги устави, и всички трябвало да отварят и затварят в едно и също време, за да няма конкуренция.

Документи сочат, че часовниковата кула била изоставена след Освобождението, а механизмът откраднат. Впоследствие е реставрирана през 70-те години на миналия век. Дълги години до смъртта си за поддръжката на "Сахата" се е грижел дядо Халил. Сега това прави неговата съпруга. 88-годишната жена поддържа района около кулата винаги почистен и пази "Сахата" от вандали. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Знаете ли що е то "филтон"?

През 2009 година сънародникът ни Антон Оруш поставя началото на своята колекция, посветена на българската техника. Сред експонатите в нея има телевизори, радиоприемници, бяла техника, компютри, телефони, касови апарати и т.н. Постепенно тази негова..

публикувано на 04.06.24 в 11:35

За какво служи Виза тип С?

В серия от публикации Радио България дава информация, която да е в помощ на гостите на страната ни от чужбина. Визите са въпрос, който вълнува хората, пътуващи по света. Отговорът му зависи от това коя страна и за колко време се канят да посетят,..

публикувано на 04.06.24 в 10:51
Макет на крепостта, патриаршеската резиденция и базиликата в Дръстър.

Археолозите обсъждат най-значимите открития в България от последните години

От 4 до 8 юни крайдунавският град Силистра е домакин на 62-рата Национална конференция на археолозите в България. Ще бъдат изнесени доклади за най-значимите археологически проучвания, които се правят в последните години. Във форума ще участват и..

публикувано на 04.06.24 в 07:45