На 13 февруари доайенът на българските антарктически изследвания проф. Христо Пимпирев навърши 71 години. Той ръководи българските експедиции на южния континент от 1987 г. На своя празник от борда на научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" ученият призова ЕС да води обща политика за полярните региони, защото те са бъдещето на човечеството и планетата.
"Полярните райони са изключително богати на природни ресурси и на рекреационни ресурси. Антарктика е една огромна природна лаборатория, чиста от човешкото замърсяване. Антарктида е стратегически континент. Обхваща 1/10 от земната повърхност и се управлява от 29 държави, които са постоянни членове на Антарктическия договор, 20 са от ЕС. Бъдещото развитие на региона тепърва ще се отплаща на страни работещи там. За радост сред тях е и България", посочи професорът пред БТА.
В "България днес" на 10 октомври слушайте: 01:40 – Актуално от България и сънародниците по света 13:14 – По съседски – обзор на всичко по-важно от Балканите през седмицата 23:52 – Отзвук от парламентарните избори в..
В събота , 11 октомври, през страната ще премине атмосферно смущение . Минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 10°. След нощните валежи над Северна България през деня северозападният вятър ще се усили и ще бъде умерен до силен. Преди..
Три нови електрически локомотива “Сименс Смартрон” влизат в експлоатация от днес, съобщи транспортният министър Гроздан Караджов. Два от тях ще обслужват влакове по направлението София-Бургас, а един – по линията София-Русе. Новите машини са..
Представяне на културното наследство на Азербайджан в София организира за поредна година общественото сдружение "Подкрепа за развитието на..
В петък , 10 октомври, минималните температури ще са от 5 до 11°, в София – 7°. През деня облачността над страната ще е променлива, на места по-често..
Гнездящата популация на белия щъркел – една от най-обичаните птици у нас, се е увеличила с 33 процента през последните години, показват данните от..