Екип на българското посолство в Бейрут посети Университета "Свети Дух“ в Каслик, основан през XVII век от монаси от Ливанския маронитски (християнски) орден. Те са обсъдили готовността на университета за осъществяване на проекта "Нека съхраним колекция от безценни литургични икони“. Целта е да се съхранят средновековни икони, като сред тях има и с надписи на старобългарски език.
Проектът е част от Оперативна програма "Българска помощ за развитие“ на българското Министерство на външните работи. Консервирането ще се осъществи от български специалисти по история на изкуството и експерти по реставрация и съхраняване на икони, пише в сайта на българското дипломатическо представителство в ливанската столица, предава БТА.
Външно министерство остро осъди вандалските прояви срещу синагогата във Варна и срещу Паметника на благодарността в Бургас, който е израз на признателността за спасяването на българските евреи през Втората световна война. Това посочват от..
В брой 67 на предаването слушайте: Молдова след изборите – как българите и гагаузите в страната „разчитат“ резултатите от вота – коментар на бесарабския българин Александър Ламбов и Михаил Сиркели, гагаузин с българско гражданство;..
От началото на годината България преживя рекордни жеги , серия от опустошителни пожари и ново бедствие само преди дни – катастрофални води, които отнеха човешки животи. Климатичните промени вече имат своята цена – и тя расте с всяка..
В "България днес" на 10 октомври слушайте: 01:40 – Актуално от България и сънародниците по света 13:14 – По съседски – обзор на..
В събота , 11 октомври, през страната ще премине атмосферно смущение . Минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 10°. След нощните валежи..
Три нови електрически локомотива “Сименс Смартрон” влизат в експлоатация от днес, съобщи транспортният министър Гроздан Караджов. Два от тях ще..