Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме паметта на Константин–Кирил Философ

Снимка: архив

На 14 февруари православната ни църква отбелязва успението на свети Кирил. Константин Философ, наречен с монашеското име Кирил, произхождал от семейство на знатни солунски славяни - Лъв и Мария. Учил е в Магнаурската школа в Цариград. Завършил образованието си с прозвището Философ и бил назначен за патриаршески библиотекар и преподавател по философия. На него били възлагани различни поръчения с обществен характер.

Отегчен от суетата на този свят, Константин избягал тайно в манастира на малоазийския Олимп при своя брат Методий, където създали славянската азбука и превели свещените книги на православната църква на езика на солунските българи. Кирил починал в Рим на 14 февруари 869 г. и бил погребан в църквата "Св. Климент Римски".

Братята Кирил и Методий са обявени за светци още през средните векове и от православната, и от католическата църква, а на 31 декември 1980 г. Йоан Павел II ги обявява за покровители на Европа наред със св. Бенедикт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба в София показва таланта на ученици от молдовски училища

Тазгодишният празник на бесарабските българи, който отбелязваме ежегодно на 29 октомври, прерасна в поредица събития, посветени на българската общност, разпръсната из областта Бесарабия, поделена между Румъния, Украйна и Молдова. Последното от тях..

публикувано на 06.11.25 в 09:05

Облаците и валежите продължават, без дъжд ще е на югозапад

В четвъртък  минималните температури ще са от 6° до 11°, в София – ще е около 8°. През деня ще остане облачно с превалявания. По-значителни и на повече места ще са валежите в Източна България, а след обяд и в Централна. Без валежи с временни разкъсвания..

публикувано на 05.11.25 в 18:30

"България и Албания – заедно за още едно родено дете!"

Fertility Europe , паневропейската мрежа от асоциации на пациенти с репродуктивни проблеми, обяви старта на деветата  Европейската седмица на фертилността 2025 , която продължава до 9 ноември. Кампанията се осъществява в цяла Европа и ще премине..

публикувано на 05.11.25 в 10:00