Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки ден 67% от българските деца гледат телевизия

Снимка: Pixabay

Родителите не са достатъчно запознати с това, което гледат децата им по телевизията или докато играят различни видеоигри. Това съобщи Галина Милкова от "Сова Харис“ при представянето на изследване за потреблението на медийно съдържание от деца в Съвета за електронни медии, информира БТА. Много често, когато децата стоят пред екрана, при тях рядко или изобщо не присъства възрастен и когато остават сами, често виждат неподходящо съдържание, отбеляза Милкова.

В рамките на проучването са анкетирани общо 2840 души. От тях 1305 са деца на възраст от 3 до 18 години, 1305 са родители на деца на такава възраст, а 230 са родители на деца на възраст от нула до две години. Според данните, 72,1 % от децата използват смартфон, 42% използват компютър, а 35% използват таблет. Над 90% от децата най-често гледат видеа, когато използват мобилни устройства, а общо 97 на сто използват мобилните устройства за социални мрежи и платформи като "Ютюб“, "Фейсбук“, "Тик Ток“, "Инстаграм“ и др. Проучването показва още, че 96% от децата на възраст от нула до 18 години гледат телевизия, като 67 на сто гледат телевизия всеки ден.

По думите на училищния психолог Анет Маринова, телевизията хипнотизира и измества майчината грижа. Като резултат от непрекъснатото залепване на погледа и мисленето към изображенията страда езикът, подчерта още Маринова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41