Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред подвига и да си припомнят заветните думи: „… времето е в нас и ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме“.
Паметниците, издигнати в чест на Апостола на българската свобода, се простират от Цариброд в Сърбия до Чако в Аржентина, от Бердянск в Украйна до Брамптън в Канада. Най-много са те в държавите с най-големи български диаспори – Украйна, САЩ, Сърбия, Молдова, Румъния и други, като повечето от тях са изградени по инициатива на местните български общности и с подкрепата на дипломатическите ни представителства. Над 20 са и българските неделни училища в чужбина, носещи с гордост името на Васил Левски.
За българските знаци на признателност и памет си припомняме от публикацията „Паметта за Левски по света – от сръбския Цариброд до Чако в Аржентина“ на Радио България, която стана част от Националната кампания за отбелязване на 150-ата годишнина от гибелта на Апостола през 2023 г.
Вижте и чуйте още за признанието, което нашите сънародници по света отдават на Апостола на свободата, в рубриката ни "С мисъл за Левски".
Снимки: БТА, Цветан Ангелов, БГНЕС
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..