По инициатива на Генералното консулство на България в Одеса и със съдействието на Изпълнителната агенция за българите в чужбина бе организирана работна среща с ръководители на български организации. В разговорите в сградата на дипломатическото представителство участваха Димитър Терзи – директор на Всеукраинския център за българска култура, Юрий Граматик – председател на Конгреса на българите в Украйна, Алексей Куцарев – председател на Българския младежки клуб "Актив", Дмитрий Петков и Екатерина Гержик – директор на Украино-българския образователен център "Медиа", Валерий Твердовский - председател на Българското народно събрание в Украйна, Дора Костова – редактор на в-к "Роден край" и председател на Асамблеята на българите в Украйна, Генадий Воробьов и Александър Барон - български медия ресурс "Бесарабаски фронт".
"Успяхме да постигнем възможност за установяване на представители на българските общности в България без виза „Д“, с трудов договор. На хората се дава възможност да работят в България от една страна, от друга страна, това е и помощ на българската икономика и демография", изтъкна председателят на ИАБЧ Райна Манджукова.
Българските организации повдигнаха въпроси за предстоящата кандидат-студентска кампания за обучение в български висши училища, запазването на българския език сред българската общност в Украйна, както и пропагандирането на българските паметни и духовни места и културно-исторически обекти. Генадий Воробьов представи българския медиен ресурс "Бесарабски фронт", създаден през юли 2022 г. след началото на войната. "Публикуваме на български език ежедневни хроники за войната в Украйна", каза Воробьов. Той информира и за оказаната помощ от Netpeak Bulgaria на училища в Одеска и Николаевска област, където са предадени компютри, мебели, интернет дъски и др.Изборният ден в Рединг, Югоизточна Англия, протича спокойно. Очаква се да гласуват около 300 души. В единствената секция в града се гласува само на хартия. Вече втори вот изборната секция е на нов адрес, но не е ясно дали това ще повлияе на..
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..