Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световната банка предупреди България за забавяне в икономическия ѝ растеж

Снимка: архив

В доклад на Световната банка, посветен на публичните финанси в България се подчертава, че е необходимо подобряването на събираемостта на ДДС. Посочва се още, че е нужна по-голяма ефективност в обществените поръчки, разходите за образование и за подпомагане на уязвимите.

Според авторите на доклада ако не се вземат мерки сега, в дългосрочен план потенциалът за икономически растеж ще бъде силно ограничен. Като пример се изтъкват все още диференцираните ДДС ставки, особено при ресторантьорския бранш, неефективните разходи за образование и за обществени поръчки. Именно поради тази причина, „ако в момента не се предприемат нужните реформи, растежът може да се забави до около 1,25% докъм 2050 година.

По думите на зам.-министър Георги Клисурски, в момента, за да се ускори растежът, министерството ще разчита много на инвестициите. Затова ежедневно се водят преговори с чуждестранни инвеститори.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

200 млн. лв. нов дълг вероятно ще бъде набран в средата на май

Двеста милиона лева нов дълг се очаква да бъде набран на 13 май т.г., става ясно от страницата на Българската народна банка. На тази дата е обявен аукцион за шестмесечни съкровищни облигации с годишен лихвен процент от 3,25%. Това е втората емисия..

публикувано на 27.04.24 в 15:33

“Фич Рейтингс” потвърди дългосрочния ни кредитен рейтинг

Международната рейтингова агенция “Фич Рейтингс” потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута BBB с положителна перспектива. Положителната перспектива отразява изгледите за членство на страната ни в еврозоната...

публикувано на 27.04.24 в 12:40

Над 1/5 от българите живеят под прага на бедност

Линията на бедност в България през 2023 г. е 637,92 лв. Година по-рано показателят е бил 525,92 лв., обяви Националният статистически институт. При последния размер на линията, под прага на бедността са живяли 1,3259 млн. българи, или 20,6% от..

публикувано на 26.04.24 в 14:06