Трафичните данни на потребителите да бъдат съхранявани от телекоми и други интернет доставчици в криптиран вид и само съдът да може да ги декриптира, при нужда от разследване и предотвратяване на тежки престъпления. Това предвижда законопроект, внесен в Народното събрание от Божидар Божанов и група депутати от “Продължаваме Промяната - Демократична България”.
Вносителите смятат, че така ще се предотврати използването на информацията за следене, като в същото време няма да се поставят пречки пред легитимното им използване за разследване на тежки престъпления.
Предвижда се също уведомяване на лицата, чиито трафични данни са поискани, след като отпадне необходимостта от тях (т.е. когато престъплението е предотвратено, досъдебното производство е прекратено и др.).
Сред предложенията е и реформа в регистрите за съхранение на искания за предоставяне на трафични данни, тъй като в момента исканията до съда за разрешение се пазят в хартиени регистри по места и това не позволява нужната проследимост и адекватен контрол върху процеса. "Такава реформа е необходима отдавна, за да бъдат защитени данните на гражданите от неправомерно използване”, посочи Божанов.
Централната избирателна комисия реши да предаде протоколите от изборите на хартиен носител, предоставени от Конституционния съд, както и двата технически носителя, на "Информационно обслужване" за повторно въвеждане на данните в секциите с..
Три цикъла с керамични и грънчарски работилници и образователни лекции за Бусинската керамична школа ще се проведат през следващите месеци в София, Бургас и Ихтиман. В рамките на проекта “Традиции” любителите на керамичното изкуство не само ще..
Във вторник, 11 март, минималните температури ще бъдат от 4 до 9°, в София – около 4°. Преди обяд над по-голямата част от страната ще е слънчево. В следобедните часове облачността ще нараства и привечер в планините в западната половина от..
Близо 80% от населението на молдовския град Тараклия са етнически българи. В исторически план градът е основан в началото на XIX век от български..
Три цикъла с керамични и грънчарски работилници и образователни лекции за Бусинската керамична школа ще се проведат през следващите месеци в София,..
В " България днес" на 11 март 2025 година говорим за рака на гърдата, за превенцията и отговорно отношение към собственото ни тяло. Специално..