Приоритет за България и Турция остава визията за разширяване на търговско-икономическото сътрудничество и свързаността, посочи президентът Румен Радев след среща с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган. Двамата разговаряха в Анталия, където Радев участва в дипломатически форум по покана на Ердоган, предаде кореспондентката на БНР Мира Стефанова.
Радев заяви, че е поканил Ердоган да посети България и се надява това да стане още тази година. "Зависи, разбира се, дали ще имаме устойчиво правителство. Неговото идване в България трябва да бъде подготвено много сериозно с нови и актуализация на стари меморандуми, голям бизнес форум и разкриване на много нови възможности за сътрудничество", каза още българският президент.
Тема на третото издание на дипломатическия форум в Анталия е насърчаването на дипломацията като средство за преодоляване на кризите. "Ескалацията на войната в Украйна расте. Това трябва да ни тревожи и да си даваме сметка, че не можем в никакъв случай да взимаме решения, които могат да доведат до разрастване на този сблъсък и териториално, и като нови оръжия“, посочи Радев.
Той подчерта, че иска да види повече от министъра на отбраната Тодор Тагарев. "Аз искам да видя министър на отбраната, който ще работи приоритетно за сигурността на страната ни. Напоследък обаче забелязваме странни критерии за оценка на министри. Например, един лидер от управляващата коалиция /Кирил Петков от ПП/ възкликна, че министър Тагарев трябва да остане, защото много го харесвали в Украйна. Нека го попитат какво прави за сигурността на България", посочи Радев.
В събота ще е слънчево и още по-горещо. В следобедните часове над планинските райони в Западна България, а вечерта и в северозападните ще се заоблачи и на изолирани места ще прегърми и превали. Ще духа до умерен югоизточен вятър. Максималните..
България ще бъде център на световния студентски математически елит, който ще се събере от 28 юли до 3 август 2025 г., в Благоевград, за 32-ото издание на най-престижната международна математическа олимпиада за студенти – International Mathematics..
Български ученици се завръщат с 4 бронзови медала и една почетна грамота от Международната олимпиада по физика , която тази година се проведе в Париж, съобщи МОН. В престижното състезание участваха над 400 ученици от 85 държави . Надпреварата преминава..
В брой 61 на предаването слушайте: Писателката Здравка Евтимова за срещите си в българските училища по света и за участието си като..
От 24 до 26 юли в Кюстендил ще се състои 21-вото издание на Международния фолклорен фестивал "Сребърна пафта" – празник на културното..
Празник на виното и спиртните напитки очаква летовниците в Бургас в края на седмицата. В Международния конгресен център от 25 до 27 юли за тринайсети път..