След продължително боледуване, на 78 годишна възраст ни напусна Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит. Малко преди полунощ, на 13 март, в официално изявление Светият синод на БПЦ съобщи, че първосветителят на родната ни света Православна църква е издъхнал в 22:22 часа вследствие на многоорганна недостатъчност във Военномедицинска академия – София.
„Призоваваме православните християни да отправят своята искрена молитва ведно със светата Православна църква към всемилостивия Бог да упокои душата на нашия скъп Патриарх в Божието царство – в селенията на праведните и го настани сред избраните отдясно, където с небесните воинства да възпява във вечността с приятен глас Бога“, зоват в обръщението си към миряните владиците.
Състоянието на Негово светейшество се влоши в края на миналата година и оттогава той остана на лечение във ВМА. Малко преди да си отиде, миряни отправиха за пореден път молитвите си за изцеление на патриарха до мига, в който скръбната вест разтърси православния български народ.
Патриарх Неофит е роден в гр. София на 15.10.1945г. със светското име Симеон Николов Димитров. След завършване на Софийската духовна семинария, следва в Духовната академия в София. Прави богословска специализация в катедрата по "Църковно пение" при Московската духовна академия и след завръщането си през 1973г. преподава и ръководи студентския хор в Духовната академия. През 1975 г. е постриган в монашество с името Неофит от Българския патриарх Максим в Троянската Света обител. В края на 1989 г. става ректор на Духовната академия, а две години по-късно е пръв декан на възстановения Богословски факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски". По-късно е главен секретар на Светия синод и председател на настоятелството на храм-паметника "Св. Александър Невски".
През 1994 г. е утвърден канонически за митрополит на Доростолско-Червенската епархия, а когато тя е разделена на Русенска и Доростолска през 2001г., оглавява Русенската епархия.
За цялостния му принос в развитието на духовността в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и за активното му участие във възстановяването на Богословския факултет, през 2008г. става носител е на званието "доктор хонорис кауза" на висшето училище. Две години по-късно е удостоен от Президента на България с орден „Св. Кирил и Методий” – огърлие „за особено значимите му заслуги за развитието на Духовната академия „Св. Климент Охридски”, за приноса му в развитието на научно-просветителските връзки и взаимоотношения между източните и западните християни и по повод неговата 65-годишнина”.
На 24 февруари 2013 г. Неофит е избран за Български патриарх и Софийски митрополит и още в същия ден е интронизиран в катедралния храм "Св. Александър Невски".
Приживе, дядо Неофит беше известен като толерантен и спокоен ръководител, а също и като ревностен защитник на християнските ценности и радетел за въвеждането на предмета „религия“ в българските училища.
Вечна, блажена и светла да пребъде паметта на Светейшия патриарх Български и митрополит Софийски!
Бог да го прости! Царство му небесно!През 2024 г. 93,3 милиона души в ЕС (21,0% от населението) са били изложени на риск от бедност или социално изключване, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. По този показател България заема първото място с 30,35%, или..
Чрез въвеждането на предмета "Добродетели и религии" в училище не се цели индоктринация и вцърковяване на децата, а запознаване и образоване. Защото вярата е нещо лично, каза за БНТ патриарх Даниил. Вярата не е нещо, което може да се получи с..
Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в Белград. Любен Каравелов живее в Сърбия в период от 1867 до 1869 г. В Белград се жени за сръбкинята..
Жителите и гостите на Велико Търново са поканени днес на "Нощ на мюзикълите", по време на която ще прозвучат откъси от световноизвестни продукции..
Артисти от Хърватия и Португалия заедно с екип от преподаватели и студенти от Нов български университет ще преобразят педиатричното отделение в УМБАЛ..
Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в..