Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банковият сектор на България вече е част от механизмите на еврозоната

Димитър Радев
Снимка: БГНЕС

За присъединяването на България към еврозоната въпросът не е дали, а кога. Такова мнение изказа управителят на БНБ Димитър Радев на конференция в София "Европейският път на България - присъединяване към еврозоната: предимства и предизвикателства пред бизнеса", организирана от Министерството на финансите.

Във форума участва председателят на Еврогрупата Паскал Донахю, който е на посещение у нас.

Радев отбеляза, че БНБ и банковият сектор у нас до голяма част вече са част от работните механизми на еврозоната, като уточни, че България е единствената страна в ЕС, която е член на банковия съюз - ключова институция на еврозоната, без да е член на самата еврозона.

По думите му, страната ни повече от четвърт век поддържа много дисциплинирана фискална политика и резултатът е очевиден - имаме втория най-нисък дълг към БВП в ЕС.

"Ако продължим по този път, еврозоната ще спечели още един глас на здрав разум по отношение на решаването на фискалните въпроси", каза Димитър Радев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Единни в успеха – хиляди българи в еуфория при срещата с волейболните национали

Обединение. И радост, еуфория, подкрепа, надежда. Но най-вече обединение. Това предизвика триумфът на мъжките ни национали по волейбол, които за първи път от над 55 години стигнаха до второ място на Световното първенство във Филипините. Доказателство..

публикувано на 01.10.25 в 15:15

63 малки и средни фирми ще получат средства за киберсигурност

63 български фирми ще получат финансова помощ по процедурата "Подкрепа за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в Република България", съобщиха от Министерството на електронното управление.  Финансирането ще е 100%..

публикувано на 01.10.25 в 15:13

Злато, сребро и два бронза за България от Балканската олимпиада по информатика

Българските гимназисти спечелиха 4 медала от 32-ата Балканска олимпиада по информатика, проведена в Удине, Италия. В конкуренцията на близо 50 ученици от 12 държави родните информатици се окичиха с един златен медал, едно сребърно и две бронзови..

публикувано на 01.10.25 в 14:47