С открит урок по родолюбие в Българското неделно училище "Св. Св. Кирил и Методий" завърши образователният форум в Лисабон, Португалия, събрал учители от наши неделни училища зад граница, експерти от Министерството на образованието и науката, преподаватели от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
В продължение на три дни всички те дискутираха и споделяха личен опит в преподаването по История и География на България, усвояваха иновативни методи и получаваха практически насоки за поднасянето на материалите по двата предмета в училищата ни зад граница, които се посещават от български деца, растящи в чуждоезикова и в мултикултурна среда.
Преди часа си, децата и техните родители се помолиха и запалиха свещ в параклиса в двора на училището, почетоха паметта на починалия предводител на църквата ни - Патриарх Неофит,, а отец Захарий Бозов отправи молитва за спасение на душата му.
В предходния ден от форума "Иновативни методи и материали за преподаване на българската история и география на България в българските училища в чужбина" д-р Валентина Александрова-Кирова от Българското училище „Иван Станчов“ към посолството ни в Лондон запозна колегите си с вече приложени от нея и колегите й нови методи при преподаване, осигуряващи вълнуващо пътуване във времето и пространството на децата от това българско училище.
Докторантът от катедра "Етнология" на ПУ "Паисий Хилендарски" Виктория Недевска представи възможностите за иновации в преподаването чрез формите на нематериалното културно наследство. Самата тя, облечена в 150-годишна кюстендилска носия, демонстрира на практика как културното наследство може да бъде включено в методиката на обучение на децата от българските неделни училища. Интерес предизвика и представеното от нея проучване за шевицата като живот наследство.
В края на събитието доц. Адриана Любенова от ПУ "Паисий Хилендарски" връчи и сертификати за преминато обучение в рамките на форума, а всички участници си направиха обща снимка и си пожелаха час по-скоро да приложат на практика наученото по време на трите дни в Лисабон, както и да задълбочат контактите помежду си, за поддържат устойчива мрежата, създадена от Асоциацията на българските училища зад граница, а защо не – и да я разширяват.
Очаквайте още репортажи и интервюта, реализирани от Радио България в рамките на образователния форум в Лисабон.
Ученици от Първо българско училище “Св. св. Кирил и Методий” в Ковънтри участваха в обичая коледуване. “Нашите къщи бяха благословени от коледарите на училището ни! Благодарим им, че внесоха късче от България в дома ни с този обичай! Така..
С финансовата подкрепа на българската държава, дружество „Българите в Албания“ – гр. Елбасан раздаде подаръци на деца от албанските области Гора и Голо бърдо , където живее компактно българско малцинство . Раздаването стана в присъствието на посланика..
От Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина съобщиха във Фейсбук, че през 2025 година ще се проведе Четвърта среща на ръководителите на фолклорни състави на българите зад граница. Срещата е насрочена за 7, 8 и 9 ноември в България...
С финансовата подкрепа на българската държава, дружество „Българите в Албания“ – гр. Елбасан раздаде подаръци на деца от албанските области Гора и Голо..
Ученици от Първо българско училище “Св. св. Кирил и Методий” в Ковънтри участваха в обичая коледуване. “Нашите къщи бяха благословени от коледарите..